Handel w internecie z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Należy jednak pamiętać, że założenie sklepu internetowego wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej, zatem jego właściciel automatycznie staje się przedsiębiorcą. To zaś nakłada na niego obowiązek prowadzenia księgowości oraz ewidencji do celów podatkowych. Dlaczego nie warto prowadzić księgowości e-commerce samodzielnie, za to lepiej powierzyć to zadanie specjalistom?
Księgowość e-commerce – łatwa czy trudna?
Producenci programów do prowadzenia księgowości przekonują, że prowadzenie ewidencji podatkowej jest niezwykle proste, zwłaszcza jeśli nie prowadzimy działalności na bardzo dużą skalę. Wystarczy tylko wykupić dostęp do programu, który działa niemalże intuicyjnie. Tymczasem okazuje się, że przedsiębiorca zdany jest tylko na własną wiedzę, natomiast program wykonuje jego polecenia, a nie księguje automatycznie. Księgowość e-commerce początkowo może wydawać się prosta, jednak w momencie, gdy przychodzi nam dopełnić wszelkich formalności podatkowych, często okazuje się, że wcale taka nie jest.
Częste zmiany w przepisach
Księgowość e-commerce w pewnym sensie jest specyficzna, jednak przedsiębiorcę obowiązują takie same zasady rozliczania się z podatków czy składek ZUS, jak przedsiębiorców, którzy prowadzą sklepy stacjonarne. Tymczasem częste zmiany w przepisach podatkowych i bilansowych sprawiają, że trudno odnaleźć się w nowej, zawiłej rzeczywistości. Przedsiębiorca, który samodzielnie prowadzi księgowość e-commerce, musi również we własnym zakresie owe zmiany śledzić, co okazuje się być niezwykle czasochłonne. O wiele lepiej czas ten poświęcić na rozwijanie swojego sklepu internetowego i obsługę klientów. Pamiętajmy też, że za ewentualne błędy w rozliczeniach podatkowych czy składkowych odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca, jeśli oczywiście nie korzysta z pomocy doświadczonych księgowych, a samodzielnie rozlicza się z fiskusem i z ZUS.
Zaufaj specjalistom!
Prowadzenie księgowości e-commerce to trudne zadanie, którego są w stanie podjąć się jedynie osoby z gruntowną wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Pamiętajmy, że bardzo istotna jest tutaj kwestia nie tylko podatku dochodowego, ale również podatku VAT oraz rozliczeń magazynowych. Doświadczeni księgowi mogą przejąć pełną opiekę finansową i podatkową nad sklepem internetowym, dzięki czemu właściciel zaoszczędzi mnóstwo czasu, a także uniknie nadmiernego stresu. Wybierajmy jednak do współpracy podmioty, które od lat prowadzą księgowość e-commerce.