[Artykuł sponsorowany] Jak wynika z danych Job Market Insights księgowi są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł dwukrotny wzrost liczby ofert pracy skierowanych tej grupy pracowników w porównaniu do danych dla pierwszego kwartału 2021. Nie dziwi zatem, że co roku tysiące młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie kariery w tym zawodzie. Jakie studia należy ukończyć, by zostać księgowym i czym sugerować się przy wyborze uczelni?
Czym zajmuje się księgowy?
Zdecydowana większość przedsiębiorców zatrudnia księgowych lub ściśle z nimi współpracuje. To właśnie księgowi zarządzają systemem rejestracyjnym rachunkowości. Prowadzą księgi rachunkowe, tworzą zestawienia obrotów i sald, katalogują dokumenty, wyceniają aktywa i pasywa. Przede wszystkim są jednak nieocenionym wsparciem dla przedsiębiorcy – dzięki znajomości przepisów prawa podatkowego i zasad rachunkowości. To również księgowi zajmują się zazwyczaj sprawami związanymi z urzędem skarbowym czy ZUS-em. Podpowiadają też, co przedsiębiorca może wliczyć w koszty firmowe czy pilnują, by właściciel firmy wywiązał się ze wszystkich obowiązków informacyjnych względem poszczególnych organów i instytucji.
Jaki kierunek wybrać, by pracować jako księgowy?
Teoretycznie księgowym można zostać bez studiów – kończąc jedynie odpowiedni kurs. W praktyce jednak nauka na właściwym kierunku umożliwia zdobycie wiedzy niezbędnej do pracy zarówno w zawodzie księgowego, jak i osoby zajmującej się szeroko rozumianymi finansami. Najlepszym wyborem będzie FiR – czyli finanse i rachunkowość. Student tego kierunku nauczy się nie tylko stosować w praktyce standardy funkcjonujące w rachunkowości, ale również prowadzić księgi podatkowe, dokonywać rozliczeń podatkowych, doradzać w zakresie zarządzania kosztami w przedsiębiorstwie czy przeprowadzać operacje na rynku kapitałowym. Absolwenci finansów i rachunkowości powinni być również przygotowani do dokonywania analizy i oceny ryzyka finansowego.
Na jakiej uczelni warto studiować finanse i rachunkowość?
Przy wyborze szkoły wyższej mającej w swojej ofercie kierunek finanse i rachunkowość, warto zwrócić uwagę na to, czy studenci mają szansę poznać praktyczną stronę branży – czyli pozyskiwać wiedzę od ekspertów, którzy pracowali lub pracują w obszarze finansów. Tak jest m.in. w przypadku Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu (więcej informacji o tym kierunku można znaleźć na stronie: https://www.wsb.pl/opole/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/finanse-i-rachunkowosc).
Warto też zwrócić uwagę na program studiów, np. we wspomnianej WSB w Opolu studenci mogą wybrać specjalność bankowość i doradztwo finansowe, która przygotowuje do podjęcia pracy w bankach, zakładach ubezpieczeń, a także w instytucjach pośrednictwa finansowego. W trakcie studiów poznasz kluczowe aspekty działalności banku.
Księgowy to jeden z zawodów, który nigdy nie straci na aktualności
Zawód księgowego jest bez wątpienia jednym z ciekawszych i gwarantujących bezpieczeństwo na rynku pracy. Przedsiębiorcy zawsze będą potrzebować osób, które dopilnują rozliczeń i obowiązków informacyjnych. Warto jednak pamiętać, że ukończone studia to nie wszystko; osoba pracująca na stanowisku księgowego musi nieustannie śledzić zmiany podatkowe i doszkalać się.