[Artykuł sponsorowany]
Banki i firmy pożyczkowe oferują klientom kilka różnych sposobów na podreperowanie finansów. Dla wielu z nich, wygodne i korzystne kosztowo rozwiązanie stanowi limit odnawialny. Co trzeba zrobić, by móc korzystać z takiego produktu?
Limit odnawialny, zwany również kredytem odnawialnym lub limitem kredytowym, zapewnia stały dostęp do określonej puli dodatkowych środków pieniężnych. Pula ta może wynosić od kilku do kilkudziesięciu, a nawet ponad stu tysięcy złotych – w zależności od potrzeb finansowych klienta, jego zdolności kredytowej, a także konstrukcji danej oferty. Dzięki limitowi, gdy tylko skończą się własne środki, można z łatwością przejść na korzystanie z pieniędzy banku lub firmy pożyczkowej. To przydatne, gdy konto bankowe świeci pustkami, a trzeba poradzić sobie z pilnym wydatkiem, takim jak naprawa samochodu, czy też zakup niezbędnych lekarstw lub wyprawki szkolnej. Limit pozwala też wesprzeć domowy budżet w czasie wzmożonych wydatków, na przykład w okresie przygotowań do świąt bądź rodzinnej uroczystości. By zagwarantować sobie dostęp do tak pomocnego rozwiązania, trzeba jednak spełniać pewne warunki.
Potrzebna wiarygodność płatnicza i zdolność kredytowa
Niezależnie czy mowa o ofercie banku czy firmy pożyczkowej, limit kredytowy jest dostępny dla pełnoletnich klientów, którzy wykazują wiarygodność finansową i zdolność kredytową (pożyczkową). Po otrzymaniu wniosku o przyznanie limitu, instytucja finansowa przystępuje do oceny sytuacji ekonomicznej i historii spłaty zobowiązań wnioskodawcy. Na jego pozytywne rozpatrzenie mogą liczyć osoby ze stabilnym zatrudnieniem i dobrą lub neutralną historią kredytową. Warto jednak podkreślić, że pojedyncze negatywne wpisy w BIK-u, czy też miesięczne dochody niższe niż średnie wynagrodzenie krajowe, nie muszą skutkować decyzją odmowną. W takiej sytuacji, instytucja bankowa lub pożyczkowa może po prostu udostępnić odpowiednio niższy limit kredytowy.
Wnioskowanie o limit kredytowy – czego wymaga bank?
To, jakie kryteria trzeba spełnić, by móc zawrzeć umowę limitu odnawialnego, w dużej mierze zależy od typu instytucji oferującej produkt. W przypadku produktu bankowego, podstawowym wymogiem jest posiadanie konta osobistego, bo to bezpośrednio do niego bank podpina dodatkowe środki. Co ważne, rachunek musi być prowadzony przez tę samą instytucję, która udostępnia limit odnawialny. Warto dodać, że jeśli klient chce skorzystać z oferty limitu banku, w którym już od wielu miesięcy ma rachunek z regularnymi wpływami wynagrodzenia, to przez cały proces kredytowy przebrnie w ciągu dosłownie kilku minut. W takiej sytuacji, kredytodawca od razu ma bowiem wgląd do wszystkich informacji, niezbędnych do wydania decyzji w sprawie finansowania.
Wymogi przy limicie odnawialnym pozabankowym
Limit odnawialny firmy pożyczkowej działa na nieco innych zasadach, niż jego odpowiednik bankowy. W przypadku takiego produktu, dodatkowe środki są udostępniane nie w rachunku osobistym, lecz za pośrednictwem osobnego, specjalnego konta zakładanego w serwisie pożyczkodawcy. Siłą rzeczy pojawiają się tu także różnice w zestawie wymagań, jakim trzeba sprostać wnioskując o finansowanie. Przykładowo, w instytucji pożyczkowej euroloan.pl (szczegóły oferty na: https://www.euroloan.pl/pozyczki/limit-kredytowy) umowę limitu odnawialnego może zawrzeć pełnoletni obywatel Polski, który spełnia łącznie następujące kryteria:
- na stałe mieszka w Polsce,
- ma konto osobiste w polskim banku,
- posiada adres e-mail,
- posiada aktywny numer telefonu komórkowego,
- zaakceptuje politykę prywatności pożyczkodawcy,
- wyrazi zgodę na sprawdzenie danych w BIK-u oraz rejestrach dłużników,
- pobierze formularz informacyjny dla oferty limitu,
- wykona ze swojego konta bankowego przelew w wysokości 1 zł na wskazany rachunek – w celu potwierdzenia swojej tożsamości.
Jak widać, wymagania pożyczkodawcy nie są wygórowane i dla zdecydowanej większości klientów stanowią zwykłą formalność. Jeśli tylko sytuacja finansowa i wiarygodność wnioskodawcy zostaną ocenione pozytywnie, zyska on możliwość korzystania z limitu.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Klient, który nie ma wysokich kosztów utrzymania i poważniejszych zobowiązań kredytowych, może liczyć na otrzymanie limitu w wysokości stanowiącej kilkukrotność jego miesięcznego wynagrodzenia. W praktyce, nawet zarobki rzędu 1000 czy 1500 zł mogą zapewnić pozytywne rozpatrzenie wniosku i dostęp do kilku tysięcy dodatkowych środków.
Osoby, które ze względu na pojedyncze opóźnienia w spłacie zobowiązań, czy też nieregularne dochody mają utrudniony dostęp do oferty bankowej, powinny skierować swoje kroki do firmy pożyczkowej. Choć ta również sprawdzi ich historię kredytową i możliwości finansowe, to jednak zastosuje przy tym łagodniejsze kryteria oceny.