Pneumatyka jest obecna w coraz większej liczbie zawodów. Właściwe używanie narzędzi działających w oparciu o przygotowane wcześniej sprężone powietrze wymaga odpowiednich umiejętności, które można zdobyć podczas udziału w specjalistycznych szkoleniach.
Jak wygląda przebieg kursu?
Na wstępie należy zaznaczyć, że uczestnictwo w kursie dotyczy wyłącznie osób pełnoletnich, posiadających co najmniej podstawowe wykształcenie oraz ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu operatora obsługującego narzędzia i urządzenia pneumatyczne.
Zajęcia odbywają się w większych miastach na terenie całej Polski, najczęściej w systemie trzydniowym, zarówno w dni robocze, jak i weekendy, aby każdy uczestnik mógł dopasować termin do swoich zajęć. Cena kilkudziesięciogodzinnego szkolenia wynosi około 2000 złotych.
Pierwszy dzień zwykle obejmuje zagadnienia teoretyczne z zakresu systemów układów pneumatyki przemysłowej, ich rodzajów oraz form użytkowania. Podczas kolejnych godzin uczestnicy kursu dowiadują się więcej na temat budowy narzędzi (zobacz jak wygląda np. gwoździarka pneumatyczna http://centrumgwozdzi.pl/750/gwozdziarka-pneumatyczna-4pro-fn100) , podstaw elektrotechniki, działania siłowników, technologii robót oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy ze sprzężonym powietrzem. Ostatni dzień szkolenia jest poświęcony ćwiczeniom praktycznym, które mają sprawdzić zdobytą przez kursantów wiedzę. Przedstawione zadania dotyczą np. opracowania danego modelu układu pneumatycznego lub wykrycia i poprawienia w nich błędu. Zazwyczaj pojawia się też jedno polecenie z wykorzystaniem przyswojonego regulaminu BHP dotyczącego pracy operatorów.
Celem szkolenia jest odpowiednie przygotowanie jego uczestników do egzaminu kwalifikacyjnego przed komisją, której skład jest powoływany przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Zdanie części teoretycznej i praktycznej skutkuje otrzymaniem tytułu operatora narzędzi udarowych ręcznych popartego świadectwem oraz wpisem do książki.
Czy warto brać udział w takim szkoleniu?
Według znanego powiedzenia człowiek uczy się przez całe życie. Czas i środki finansowe przeznaczone na odbycie szkoleń zawodowych w zdecydowanej większości zwraca się z nawiązką. Nie inaczej jest w przypadku opisywanego kursu obsługi narzędzi i urządzeń pneumatycznych.
Do niedawna rozwiązania pneumatyczne kojarzyły się z określonymi zawodami, głównie z branży budowlanej czy motoryzacyjnej. Okazuje się, że system działania powietrza pod ciśnieniem coraz częściej dotyczy również zupełnie innych sektorów rynkowych, tj. rolnictwo, służba zdrowia czy nawet przemysł restauracyjny. Warto bacznie śledzić wszelkie zmiany w tym temacie, aby nie pozostać w tyle i nie dać się wyprzedzić innym kandydatom.
Pracodawcy nie poszukują chętnych do udziału w zajęciach szkoleniowych, lecz osób, które mogą już pochwalić się kwalifikacjami operatorskimi. Zainwestowanie tych dwóch tysięcy może sprawić, że bardzo szybko dostaniemy dobrą i stabilną pracę, za którą powinniśmy otrzymać nawet trzykrotnie większą stawkę w ramach miesięcznego wynagrodzenia. Kursy zawodowe odbywają się niemal cały czas, dlatego należy znaleźć dogodny termin, zapisać się, angażować w zajęcia i ostatecznie przygotować się do egzaminu. Pracownicy posiadający fach w ręku są obecnie na wagę złota.