Założenie własnej firmy transportowej wymaga zdobycia odpowiednich pozwoleń i licencji. Transport to branża rozwojowa, dająca realne szanse na spory zarobek, jednak do rozpoczęcia takiej działalności konieczne jest dopełnienie licznych formalności. Zaznajomienie się z rynkiem i sprawdzenie konkurencji, zakup samochodów (warto również rozważyć leasing), dopasowanych do rodzaju działalności, jaka będzie prowadzona – z tym trzeba liczyć się na początku. Koszty otworzenia firmy transportowej są niemałe – należy pamiętać o kosztach wynajmu i prowadzenia biura, ubezpieczeń, opłat za paliwo, serwisowania samochodów oraz koszta zdobycia licencji na prowadzenie przedsiębiorstwa. Jej uzyskanie nie polega jedynie na zarejestrowaniu własnej działalności gospodarczej – by otrzymać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, należy dopełnić szeregu formalności urzędowych i złożyć odpowiednie dokumenty.
Jak zdobyć licencję na założenie firmy transportowej?
Pierwszym krokiem w kierunku otrzymania zezwolenia powinna być rejestracja firmy i wpis do CEIDG lub KRS. Odpis tych dokumentów jest jednym z zaświadczeń wymaganych podczas składania wniosku o wydanie licencji. Trzeba również zdobyć papiery potwierdzające nadanie numeru identyfikacji statystycznej – REGON, oraz numeru identyfikacji podatkowej – NIP. Kolejnymi wymaganymi dokumentami są zaświadczenia o dopełnieniu warunków posiadania siedziby firmy i pojazdów, a także ich pełen wykaz, zawierający dowody rejestracyjne i potwierdzający prawo do dysponowania nimi oraz zaświadczenie o posiadaniu wymaganych środków finansowych na prowadzenie działalności (jest to odpowiednio 9 tysięcy euro na pierwszy pojazd i 5 tysięcy euro na każdy kolejny). Przedsiębiorca musi wykazać, że posiada odpowiednią wiedzę do prowadzenie tego rodzaju firmy – wymagane jest w tym celu uzyskanie i dołączenie do dokumentacji certyfikatu kompetencji zawodowych. Otrzymać go można kończąc specjalne szkolenie dla zawodowych kierowców i zdając egzamin końcowy. Zaświadczenie o niekaralności oraz potwierdzenie, że przedsiębiorca spełnia wszystkie warunki przedstawione w ustawie o transporcie drogowym dotyczące kierowców zawodowych, są kolejnymi do zdobycia. Pełną dokumentację należy złożyć wraz z wypełnionym drukiem wniosku o wydanie licencji w Starostwie Powiatowym. Odpowiedź powinna zostać wydana w przeciągu 30 dni.
Licencja na Transport Krajowy a Transport Międzynarodowy
Uzyskanie licencji na Transport Krajowy wiąże się z długotrwałym dopełnianiem formalności, kompletowaniem dokumentacji – cała procedura jest dosyć czasochłonna i złożona. Jednak po zdobyciu pozwolenia na prowadzenie Transportu Krajowego nie jest już tak trudno otrzymać licencję na Transport Międzynarodowy – proces wygląda podobnie, istnieje jedynie kilka różnić w przebiegu obu czynności. Podstawową rozbieżnością jest miejsce składania wniosku i kompletu dokumentów – w przypadku Transportu Krajowego jest to Starostwo Powiatowe, natomiast w przypadku Transportu Międzynarodowego jest to Biuro do spraw Transportu Międzynarodowego (można przekazać wniosek korespondencyjnie). Ten formularz jest także nieco trudniejszy do wypełnienia. Wszystkie wnioski i formularze dostępne są na stronie internetowej, w formie gotowej do pobrania.
Cała procedura to skomplikowany proces, wymagający pokładów cierpliwości. Duża ilość wymaganych dokumentów, niełatwe do dopełnienia formalności a przede wszystkim spora ilość pieniędzy jaką na start trzeba posiadać, sprawiają, że wielu przedsiębiorców jest zdezorientowanych na początku drogi do zarządzania własną firmą transportową. Jednak warto ją rozpocząć, gdyż biznes ten jest opłacalny a poniesione koszta szybko mogą się zwrócić. Może być to świetnym rozwiązaniem dla każdego kierowcy z dużym doświadczeniem w transporcie, myślącym o podjęciu pracy na własny rachunek. Należy pamiętać, że własna firma oznacza także dużo więcej obowiązków i zadań do wykonania – nie jest to jedynie prowadzenie pojazdu, ale także prowadzenie biura i inne czynności. Praca jest więc odpowiedzialna, ale ogromną korzyścią z niej płynącą jest zarabianie na siebie.
Artykuł opracował pracownik firmy transportowej przeprowadzkikrakow.org
Jednak warto pamiętać o tym, że aby mieć własną firmę transportową należy zacząć od dobrego szkolenia.