Sektor usług dla biznesu rozwija się bardzo dynamicznie, umożliwiając wykształconym łodzianom rozwój w firmach o międzynarodowych standardach, gwarantujących korzystne warunki finansowe.
Stopa bezrobocia w Łodzi waha się w granicach 10% – w czerwcu 2016 roku wynosiła 9%, w porównaniu do średniej krajowej – 8,5%, jednak z badań Bilansu Kapitału Ludzkiego przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że od 2014 następuje stopniowe polepszenie sytuacji na rynku pracy w łódzkiem – systematycznie wzrasta popyt na pracowników.
Początkowo pracodawcy poszukiwali głównie pracowników z branży przemysłowej, logistycznej i budowlanej. Obecnie, jak podaje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, w Łodzi dynamicznie rozwija się sektor nowoczesnych usług dla biznesu. To bardzo prężnie rozwijająca się branża, w której znajduje zatrudnienie 200 000 osób w Polsce, a poziom wynagrodzeń znacznie przewyższa średnią krajową. Choć liderem jest nadal Kraków (45 tysięcy pracujących w tym sektorze), to Łódź może się poszczycić 15 tysiącami pracowników, a ich liczba stale rośnie. Powstające centra usług wspólnych umożliwiają młodym, wykształconym łodzianom szansę na rozwój w międzynarodowym środowisku i dobrze płatną pracę.
Liderem, zatrudniającym 2500 osób jest łódzkie centrum Infosys – największy oddział indyjskiego koncernu, dostarczającego zintegrowane usługi doradztwa biznesowego, technologicznego, outsourcingu i IT klientom z 48 krajów na świecie. Łódzkie centrum specjalizuje się w usługach księgowo-finansowych, zakupowych, obsłudze procesów logistycznych, zarządzaniu bazami danych, obsłudze podatkowej, zarządzaniu ryzykiem, doradztwie strategicznym i konsultingu: http://www.dockinlodz.com/ Infosys Poland współpracuje z Miastem Łódź, UŁ i PŁ, zapewniając dogodne warunki pracy – co potwierdza tytuł „Top Employer 2016”.
Dlaczego międzynarodowy koncern wybrał sobie właśnie Łódź? Decydującym czynnikiem wydaje się fakt, że miasto cechuje dogodne położenie, połączenia lotnicze, a także obecność uczelni, zapewniających rocznie 20 000 absolwentów znających języki obce i wykazujących pożądane wykształcenie. Jak wynika z badań BKL, prawie 60% łódzkich pracodawców ceni sobie kompetencje swoich pracowników. Obok doświadczenia i kierunkowego wykształcenia, najważniejsze wydają się: umiejętność organizacji własnej pracy oraz zdolności interpersonalne. Jak się okazuje, odporność na stres i terminowość są równie istotne z punktu widzenia pracodawcy co zdolność współpracy w grupie i umiejętności komunikacyjne. Coraz istotniejsza jest również znajomość języków obcych – przy czym język angielski na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację jest absolutną podstawą w międzynarodowej korporacji. Poza angielskim – im więcej języków zna potencjalny kandydat, tym lepiej – Infosys oferuje usługi w 48 krajach, w których mówi się w 30 językach, co daje dodatkową szansę poliglotom.