Każdy pracodawca ma obowiazek organizowania pracy w taki sposób, żeby jej higiena i bezpieczeństwo były zapewnione. Do zadań pracodawcy należy określenie charakteru wykonywanej pracy i to, czy dana czynność wymaga bezpośredniego nadzoru BHP. Pracodawca wyznacza osoby odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa i higieny pracy w danym miejscu i to one mają sprawować nadzór BHP. Kto może taki nadzór sprawować? Osoba przełożona lub inna osoba, ale tylko wtedy, jeśli ma odpowiednie kwalifikacje. TBF (Twoja Bezpieczna Firma – https://www.tbf.pl/) świadczy usługi nadzoru BHP, więc warto zapoznać się z jej ofertą i skorzystać z usług wykwalifikowanych pracowników.
Kiedy bezpośredni nadzór nad pracownikami i wykonywanymi pracami jest wymagany? Zawsze wtedy, kiedy wykonywana czynność jest szczególnie niebezpieczna lub wtedy, gdy wykonanie danej pracy jest możliwe przez co najmniej dwie osoby, a więc praca wymaga asekuracji. Przy pracach szczególnie niebezpiecznych nadzór nad pracownikami jest obowiązkowy. Obowiązkowość dotyczy również stosowania odpowiednich środków zabezpieczających. Ponadto obowiązkiem pracodawcy jest wykonanie instruktażu – kto ma wykonywać pracę, w jaki sposób, kiedy i tak dalej. Instruktaż może przeprowadzić tak pracodawca, jak wyznaczona przez niego osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania instruktaży BHP.
Prace niebezpieczne – jakie czynności podlegają pod definicję prac szczególnie niebezpiecznych? Są to czynności obciążone zwiększonym ryzykiem wypadku albo takie, które są wykonywane w trudnych i uciążliwych warunkach. Czyli na przykład: prace budowlane, kanalizacyjne, prace z wykorzystaniem materiałów niebezpiecznych oraz prace na wysokościach.
Trzeba podkreślić, że między pracownikiem a osobą sprawującą nadzór nie musi występować zależność typu pracownik – przełożony, ponieważ osoba wyznaczona do sprawowania nadzoru może zostać zatrudniona przez pracodawcę tylko i wyłącznie w tym celu. Nadzór nie musi być ciągły, chyba że prace są wykonywane w zbiornikach, kanałach czy wnętrzach maszyn. Wtedy osoba sprawująca nadzór musi być obecna przez cały czas wykonywania danych prac. Mówi się wtedy o nadzorze stałym.
Osoba wyznaczona do sprawowania nadzoru BHP musi ten nadzór sprawować, bo każde uchybienie w sprawowaniu wyżej wymienionych obowiązków wiąże się z karą finansową nakładaną przez inspektora pracy oraz karą pozbawienia wolności nawet do lat trzech, chyba że działanie było nieumyślne. Wtedy karą jest grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do roku.