Najdroższe monety świata

gold-coin-2269849_1280

Zbieranie monet kolekcjonerskich to już od dawna dużo więcej, niż zwykłe hobby. Monety okolicznościowe to również świetna inwestycja finansowa. Okazuje się bowiem, iż ich wartość w znaczącej ilości przypadków rośnie wraz z czasem upływającym od ich zakupu. Podczas gdy większość monet kolekcjonerskich zazwyczaj sprzedawana jest może i ze znaczącym, ale jednak dość ograniczonym zyskiem, to są na świecie i monety okolicznościowe warte fortunę.

Najdroższe monety kolekcjonerskie świata

Najdroższą monetą okolicznościową jest niezmiennie od lat złota dwudziesto-dolarówka  roku 1933, która sprzedana została na aukcji za sumę 7 590 000 000 dolarów amerykańskich. Jej nazwa to “Podwójny orzeł”, moneta charakteryzuje się ciekawą historią – stąd jej aż tak wysoka cena. Została sprzedana w lipcu 2002 roku. Nakład tej monety w roku wydania sięgał 445 tysięcy sztuk, zostały one jednak zniszczone zgodnie z decyzją ówczesnego prezydenta USA, Roosevelta. Ocalało jedynie dziesięć monet, które zostały ukradzione przez księgowego.

Pierwszy raz za cenę ponad miliona dolarów monetę sprzedano w roku 1996. Stało się to dzięki pięciocentówce z roku 1913 roku, za którą zapłacono na aukcji prawie półtorej miliona dolarów.
Również srebrne monety mogą okazać się wyjątkowo drogie. Przykładem może być sprzedana za sumę 4 140 000 000 dolarów srebrna moneta dolarowa z roku 1803.

Monety kolekcjonerskie najdrożej sprzedają się w Stanach Zjednoczonych. Tam rynek jest także pełen bogatych kolekcjonerów, którzy na swoje monety okolicznościowe potrafią wydać nie lada sumy, często liczone w setkach tysięcy dolarów.

Polskie monety okolicznościowe

Wśród polskich monet kolekcjonerskich trudno szukać okazów o choćby zbliżonej wartości do tych najdroższych monet na świecie. Chociaż jest jedna moneta, która wyróżnia się nieco w tłumie. Jest to złota moneta Zygmunta III Wazy z 1621 roku. Została sprzedana niemiecku kolekcjonerowi za wartość 1 380 000 000 dolarów, co jest z pewnością bardzo dobrym wynikiem. W planach było ściągnięcie tej cennej i historycznej monety jako eksponat do Zamku Królewskiego w Warszawie. Niestety nie znaleziono sponsora na to kosztowne przedsięwzięcie.

Obojętnie czy srebrne monety, złote czy wykonane z jeszcze innego kruszcu – wszystkie mogą okazać się niegdyś bardzo cenne. Jak zatem widać, numizmatyka okazać może się bardzo lukratywnym zajęciem. Warto się zatem zainteresować monetami kolekcjonerskimi – nawet jeśli nie chcemy ze zbierania monet okolicznościowych uczynić swojego głównego hobby.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną Coinart.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *