Nauka w domu w trakcie pandemii wymagała od każdego szybkiego przystosowania do nowych warunków. Zdalna edukacja była różnie oceniana. Jednak komfort nauki i pracy z domu to coś, czego wielu osobom brakowało. Czy nauka w domu może być jednocześnie wygodna i skuteczna? Przekonajmy się, że może, a rozwiązaniem jest edukacja domowa.
Nauka w pandemii zaskoczyła każdego
Nauka w domu po rozpoczęciu pandemii była nową sytuacją dla wielu. Z jednej strony wymagała od instytucji państwowych szybkich reakcji i ustalania rozwiązań tymczasowych, nowych i wcześniej nieznanych. Podobnie w przypadku nauczycieli, uczniów i ich rodziców, którzy musieli zaadaptować się do tej rzeczywistości, często ograniczonej do pośredniego kontaktu. Nauka w domu była niemałym wyzwaniem. Czy udało się podołać temu wyzwaniu? Przecież to działo się dynamicznie i brak odpowiedniego przygotowania był uzasadniony. To prawda, sytuacja zmieniła się nagle, a brak przygotowania można uznać za zrozumiały.
Nauka w domu to więcej komfortu
Akurat o tym, że nauka w domu to komfort i wygoda, wiemy wszyscy. Dorośli doświadczyli pracy zdalnej, a dzieci zdalnej nauki. Każdy człowiek posiada preferencje co do pory dnia, kiedy czuje się pełen energii i jest gotowy do działania. Ranne ptaszki wciąż wstawały skoro świt, a sowy mogły spędzić chwilę dłużej na śnie, przez co czuły się bardziej wypoczęte. Możne było również zauważyć, że znaczna część dzieci spało i uczyło się lepiej. Niestety, jako ludzie mamy czasem skłonność do wybierania łatwiejszych rozwiązań i zbytniej wygody, więc taki komfort mógł być rozleniwiający.
Co po pandemii?
Nauka w domu, ale co potem? Szczytowy moment pandemii przeminął, a dzieci wróciły do szkół na naukę stacjonarną. Ponownie mogły zasiąść w szkolnych ławkach, aby przez czterdzieści pięć minut siedzieć na niewygodnym krześle, a następnie odpoczywać jedynie niewielką ilość czasu w trakcie przerwy, która przecież „jest dla nauczyciela”. I taka sytuacja powtarzała się kilka razy dziennie przez pięć dni w tygodniu. Czy jest możliwe, aby nauka w domu była czymś bardziej odpowiednim niż nauka w szkole w trybie stacjonarnym?
Nauka w domu bardziej efektywna
W przypadku nauki w domu pojawia się kilka trudności. Z jednej strony zagrożenie w postaci nauczania słabej jakości. Z drugiej, zagrożenie spadkiem produktywności. Czy nauka w domu może być zarówno pełna komfortu, jak i w pełni efektywna? Można odpowiedzieć sobie jasno i po prostu: tak. Istnieją sposoby na edukowanie dzieci, które oparte są na swobodzie, elastyczności i wygodzie, a jednocześnie pozwalają na większą produktywność, efektywność działania w oparciu o metody nauczania wysokiej jakości.
A może tak edukacja domowa?
Edukacja domowa – dzięki niej nauka w domu jest taka, jaką wskazano powyżej. Dziecko może rozpocząć naukę w edukacji domowej na wniosek rodzica, który kierowany jest do dyrektora szkoły. Ten wydaje decyzję, która zezwala dziecku na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą w trybie nauczania domowego. Dziecko może uczyć się o dowolnej porze, jak i kiedy chce, poprzez te pomoce dydaktyczne, które są dla niego najbardziej skuteczne. Rodzic wspiera dziecko w jego nauce w domu w edukacji domowej. I jeszcze jedno – rodzice i ich dzieci nie muszą być w tym sami.
Nauka w domu z Centrum Nauczania Domowego
Z pomocą i wsparciem przychodzi edukacyjny projekt Centrum Nauczania Domowego. Jest z prawnymi opiekunami dzieci i uczniami od momentu decyzji o przejściu na edukację domową (a nawet zanim ją podejmie się, jeśli wciąż są wątpliwości!), przez proces wyboru i zapisu do przyjaznej szkoły partnerskiej, aż po wsparcie dydaktyczne w roku szkolnym. Każda rodzina otrzymuje pomoc opiekuna, który przeprowadzi przez proces zapisu i odpowie na pytania. Na tym nie koniec. Zespół Centrum Nauczania Domowego opracował treści zgodne z podstawą programową. Udostępnia zagadnienia w postaci atrakcyjnych dla dziecka materiałów, a to wszystko dostępne na innowacyjnym narzędziu do nauki – Internetowej Platformie Edukacyjnej. Z Centrum Nauczania Domowego nauka staje się efektywnym procesem pełnym radości, satysfakcji i zaangażowania.
Więcej informacji o Centrum Nauczania Domowego i wsparciu w procesie nauki w domu można uzyskać:
- dzwoniąc pod numer telefonu: +48 12 399 43 59
- wysyłając e-mail: sekretariat@domowi.edu.pl
- odwiedzając osobiście CND: ul. Szlak 20/7, 31-153 Kraków
- wypełniając formularz kontaktowy na stronie: https://domowi.edu.pl/kontakt/