Zatrudnianie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności może się okazać dla pracodawców bardzo korzystnym posunięciem. Tacy pracownicy rzetelnie realizują swoje obowiązki służbowe, pracują efektywnie i wydajnie, a dodatkowo do każdego zadania podchodzą ambitnie i z maksymalnym zaangażowaniem. Oczywiście pracodawcy mogą liczyć też na wiele różnych przywilejów. Jak jednak w praktyce prezentuje się czas pracy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności i czy taki pracownik może pracować w nadgodzinach?
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych – jakich przepisów należy przestrzegać? Podstawowe informacje
Decydując się na zatrudnianie osób niepełnosprawnych warto zapoznać się przede wszystkim z Ogólnopolską Bazą Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, gdzie potencjalni pracodawcy znajdą najważniejsze informacje na ten temat i odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Przy tego typu zatrudnieniu warto kierować się przepisami zawartymi w Kodeksie Pracy oraz w Ustawie o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej. Nieprzestrzeganie znajdujących się tam zapisów może nieść za sobą bardzo przykre konsekwencje.
Czas pracy osoby niepełnosprawnej – jak to wygląda w praktyce? Podpowiedzi
W tym miejscu warto krótko przeanalizować czas pracy osoby niepełnosprawnej. Będzie to uzależnione głównie od stopnia niepełnosprawności danego pracownika. Osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności mogą pracować 8 godzin dziennie oraz 40 godzin tygodniowo, natomiast pracownicy z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności pracują krócej, bo maksymalnie 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Jednocześnie osoby niepełnosprawne mogą liczyć na dodatkowe 15 minut przerwy (poza przerwą przewidzianą na spożycie posiłku), którą mogą wykorzystać m.in. na luźny wypoczynek od obowiązków zawodowych lub też gimnastykę. Dobrą informacją dla pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności jest natomiast to, że krótszy czas pracy nie oznacza niższego wynagrodzenia. Nikt nie będzie zatem poszkodowany.
Pracownicy z orzeczeniem o niepełnosprawności a nadgodziny i praca w nocy – co trzeba wiedzieć na ten temat?
Pozostało zastanowić się nad tym, jak u osób z orzeczeniem o niepełnosprawności wygląda ewentualna praca w nadgodzinach oraz godzinach nocnych? Otóż jest to banalnie proste:
- przyjmuje się, że osoby niepełnosprawne nie mogą pracować w nadgodzinach oraz w porze nocnej,
- od wspomnianego wyżej zapisu są jednak wyjątki: osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności może pracować w nadgodzinach i nocą, gdy znajduje zatrudnienie przy pilnowaniu lub monitorowaniu mienia + osoby niepełnosprawne mogą pracować w godzinach nocnych i nadliczbowych, jeśli wystąpiły z odpowiednim wnioskiem i pomyślnie przeszły badania u lekarza medycyny pracy lub lekarza prowadzącego.
Ważne jest to, aby dostosować się do wspomnianych zapisów, zarówno ze strony pracodawców, jak i osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości co do wykonywania obowiązków służbowych przez osoby niepełnosprawne, zawsze może wgłębić się w przepisy zawarte w Kodeksie Pracy lub Ustawie o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej. To zdecydowanie najprostsza i najskuteczniejsza droga do pozbycia się wszelkich uciążliwych wątpliwości.