Nieznajomość przepisów prawa nie zwalnia nas od odpowiedzialności za ich łamanie. Ta zasada dotyczy praktycznie wszystkich aspektów życia, także tych związanych z ochroną środowiska. Warto więc zapoznać się z przepisami, które dotyczą ochrony środowiska naturalnego, gdyż w razie kontroli czy innych sytuacji kontaktu z odpowiednimi instytucjami, możemy mieć spore problemy.
Choć wydawałoby się, że ochrona środowiska dotyczy przede wszystkim tych dużych – firm, instytucji, wielkich zakładów produkcyjnych, okazuje się, że każdy z nas ma swój wkład w to, czy środowisko naturalne jest właściwie chronione, czy wręcz przeciwnie – działamy przeciwko naturze i powodujemy jej spore zanieczyszczenie. W jakich sytuacjach nieznajomość przepisów może być dla nas nieprzyjemna i skończyć się karą lub mandatem?
Palenie czym popadnie
Poważne problemy w kwestii ochrony środowiska dotyczą właścicieli domów jednorodzinnych, którzy w sezonie zimowym palą w piecach niekoniecznie tym paliwem, którym powinni. Spalanie śmieci i toksycznych substancji bardzo szybko powoduje pogorszenie jakości powietrza. Osoby, które w taki sposób pozbywają się śmieci, musza liczyć się z tym, że prędzej czy później przyjdzie im zapłacić za to mandat. Podobnie jest w przypadku wyrzucania śmieci do miejsc do tego nieprzeznaczonych. Przepisy jasno określają na przykład to, gdzie wyrzuca się elektrośmieci czy inne trudne odpady. Jeśli ktoś nie segreguje takich śmieci i wszystko wrzuca do zbiorczego śmietnika, musi pamiętać o tym, że prędzej czy później odczuje to pod względem finansowym. Na poważne grzywny muszą się przygotować także osoby, które wypalają trawy. I na nic przydadzą się tłumaczenia, że robią to przecież na swojej własnej działce czy posesji. Pożar może bardzo szybko wymknąć się spod kontroli i zagrozić środowisku naturalnemu na dużo większą skalę. A rekultywacja terenów zdegradowanych w taki sposób może potrwać przez długie lata.
Problemy właścicieli firm
Nieznajomość przepisów dotyczących ochrony środowiska dotyczy nie tylko osób prywatnych, ale również firm. Zwłaszcza tych, których działalność nie polega na pracy biurowej, a na wytwarzaniu produktów w zakładach produkcyjnych. Firmy również muszą pilnować chociażby poziomu emisji spalin z kominów, sposobu przechowywania i unieszkodliwiania odpadów, a także obchodzenia się z odpadami niebezpiecznymi. Jeśli właściciel firmy nic sobie nie robi z przepisów, prędzej czy później spotkają go kary finansowe w razie kontroli. Ale nie to jest najgroźniejsze – działania przeciw ochronie środowiska bardzo często powodują sporą degradację terenu lub znaczne obniżenie jakości powietrza, pojawiają się problemy zdrowotne u okolicznych mieszkańców czy zwierząt gospodarskich. Firma, która nic sobie nie robi z konieczności stosowania się do przepisów, może w perspektywie długoterminowej być zmuszona płacić spore odszkodowania. Warto też pamiętać, że brak dbałości o środowisko to działanie przeciwko pozytywnemu wizerunkowi własnego przedsiębiorstwa. Nieszanowanie przyrody praktycznie pod każdym względem się nie opłaca.