W życiu zawodowym mogą zdarzyć się sytuacje, w których odpowiadamy na oferty pracy jeszcze w trakcie pełnienia obowiązków na poprzednim stanowisku. Jest to dość racjonalne zachowanie, jeśli chcemy zapewnić sobie ciągłość zatrudnienia i gwarancję bezpiecznej zmiany pracy. Musimy jednak spodziewać się, że na rozmowie kwalifikacyjnej padnie pytanie o powody odejścia z poprzedniej firmy. Jak bezpiecznie wyjaśnić to rekruterowi?
Jak mówić o odejściu z poprzedniej pracy?
Odpowiedź na pytanie o powody poszukiwania nowej pracy jeszcze w trakcie wykonywania poprzedniej może być dla wielu osób trudna. Powody odpowiadania na oferty pracy mogą być dość kłopotliwe, jak w przypadku konfliktu z byłym pracodawcą czy współpracownikami. Warto w takich przypadkach nie ulegać przede wszystkim emocjom i nie wyrzucać z siebie pretensji do innych. Nie świadczy to bowiem najlepiej o klasie pracownika, a również nie przemawia za zatrudnieniem go w firmie, w której ceni się sympatyczną atmosferę. Można przedstawić całą sytuację dość lakonicznie i obiektywnie, zaznaczając, że nie chcemy zbytnio skupiać się nad tą kwestią. Postawi nas to w znacznie lepszym świetle w oczach rekrutera.
Chęć rozwoju
Do uznawanych za odpowiedzi bezpieczne na pytanie o powody odejścia z poprzedniej pracy, należą również dość nadużywane zwroty o chęci rozwoju zawodowego. Musimy być jednak w takim przypadku być przygotowani na zestaw pytań dodatkowych od rekrutera, który będzie chciał dowiedzieć, się, jak samodzielnie dbaliśmy dotychczas o swój rozwój zawodowy. W ten sposób łatwo może wykryć, że motywacja do odejścia z poprzedniej pracy w rzeczywistości jest inna, a kandydat kłamie na rozmowie kwalifikacyjnej, co ponownie stawia go w raczej negatywnym świetle. Zastanówmy się więc zawsze, jak dyplomatycznie i obiektywnie podejść do kwestii zmiany dotychczasowego zatrudnienia, dzięki czemu mamy szansę wybrnąć zwycięsko z trudnych pytań.
Szukając nowych ofert pracy, sprawdź ogłoszenia na stronach Pracuj.pl.