Pellet w ogrzewaniu domu jednorodzinnego. Co warto wiedzieć?

Nie tylko węgiel. Właściciele domów jednorodzinnych mają obecnie dostęp do szeregu różnych materiałów grzewczych, za pomocą których można zadbać o komfort termiczny budynku. Jednym z nich jest pellet, który określany jest jako ekologiczne, efektywne i łatwe w użyciu paliwo. Co warto o nim wiedzieć?

 

Czym jest pellet?

Pod pojęciem pelletu znajduj się rodzaj paliwa w formie stałej, które powstaje z materiału roślinnego, głównie drewna, na przykład jego trocin. Spotykane są także pellety z innych typów surowców.

 

Pellet wyróżnia się swoją specyficzną postacią – ma on postać granulek, które są bardzo łatwe w obsłudze. Nie pylą i nie brudzą. Sprzedawany jest on głównie w zamkniętych workach, dlatego jest łatwy w transportowaniu i przechowywaniu. Po spaleniu pelletu pozostaje również bardzo mała ilość popiołu, co jest kolejnym plusem tego materiału.

 

Piec do pelletu – co wybrać?

Do spalania pelletu konieczne jest wykorzystanie specjalnych pieców, na przykład jak piece Kostrzewa. Możliwe jest wtedy uzyskanie najlepszych parametrów efektywności oraz najniższej emisji. Obecnie stosowane są kotły posiadające certyfikat 5 klasy.

 

Piece na pellet są bardzo proste w obsłudze. Najczęściej są to piece z podajnikiem automatycznym i sterownikiem, dzięki czemu nie wymagają czasochłonnych prac w kotłowni. Wystarczy tylko raz na jakiś czas dodać do pieca pellet z worka, a urządzenie grzewcze samo zapali materiał i spali go w odpowiednich warunkach, uzyskując najlepszą efektywność energetyczną.

 

Zalety i wady ogrzewania pelletem

Wśród najważniejszych zalet pelletu znajdują się:

  • naturalne surowce stosowane do jego produkcji
  • biodegradowalność pelletu
  • brak szkodliwych substancji powstających podczas spalania
  • wysoka wydajność energetyczna
  • łatwa obsługa pelletu i pieców na pellet
  • brak kurzenia i dużej ilości popiołu

 

Gdy chodzi o wady, pellet nadal jest dość drogim materiałem grzewczym w stosunku do innego rodzaju materiałów, na przykład węgla czy nawet gazu. Stąd też nie cieszy się on aż tak dużą popularnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *