W dużej firmie budowlanej istnieją i pracują maszyny wymagające profesjonalnej obsługi przez wykwalifikowanych pracowników. Są to maszyny i urządzenia zaliczające się do sprzętu ciężkiego, jak np. dźwigi, koparki, koparko – ładowarki, ładowarki jedno-naczyniowe, narzędzia udarowe, przecinarki do dróg, walce, czy zagęszczarki, lub ubijarki wibracyjne. Jest wiele maszyn zaliczających się do ciężkiego sprzętu budowlanego. Na większość z nich trzeba mieć osobne, specjalistyczne szkolenia. Takie kursy są organizowane przeważnie przez pracodawców, dla swoich pracowników. Jednak nie tylko.
Kursy na operatorów maszyn budowlanych
Każdy kurs na operatorów maszyn budowlanych kończy się egzaminem państwowym. Po takim egzaminie (oczywiście zdanym), otrzymuje się uprawnienia operatorów maszyn budowlanych. Zanim jednak do niego dojdzie, należy na taki kurs się zapisać. Każdy może z takiego kursu skorzystać. Może to być zarówno osoba prywatna, jak i sam przedsiębiorca pragnący podnieść kwalifikacje swojej załogi, co zawsze rzutuje na większą wydajność i profesjonalizm w pracy całej firmy.
Czy takie szkolenia są potrzebne?
Jeśli chce się mieć na stanie w firmie ciężki sprzęt, należy umieć się nim posługiwać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Taki sprzęt może być niebezpieczny zarówno dla samego operatora, jak i dla całego środowiska w którym on pracuje. Dlatego tak ważne są odpowiednie szkolenia, na których można się nauczyć obsługi samego sprzętu, oraz poznać wszelkie przepisy BHP, dotyczące użytkowania takiego sprzętu. Sam właściciel przedsiębiorstwa budowlanego powinien postarać się, aby jego ludzie posiadali odpowiednie kwalifikacje do obsługi ciężkiego sprzętu.
Jakie to są szkolenia?
Szkolenia na ciężki sprzęt w firmie powinni posiadać pracownicy pracujący maszynach budowlanych. Właściwie, każda maszyna budowlana wymaga osobnego szkolenia. I tak: Osobne szkolenia są na koparki, osobne na koparko – ładowarki. Itp. Szkolenia na sprzęt ciężki można podzielić na cztery kategorie. Są to kursy dotyczące: Maszyn do robót ziemnych, jak np. koparki, koparko ładowarki, oraz same ładowarki. Maszyn do robót drogowych, jak np. narzędzia udarowe ręczne, zagęszczarki i ubijaki wibracyjne, przecinarki drogowe, piły mechaniczne do ścinki drzew.Kursy na pozostałe maszyny i urządzenia techniczne jak podajniki betonu, agregaty tynkarskie, oraz kursy na pozostałe urządzenia jak żurawie, wózki widłowe, suwnice, podesty ruchome. Każde jedno szkolenie jest zakończone egzaminem państwowym i odpowiednim dokumentem stwierdzającym przygotowanie pracownika do zawodu.
Wykwalifikowani pracownicy
Na każdej budowie wykwalifikowani pracownicy są tak niezbędni, jak sam ciężki sprzęt. Firma zatrudniająca takich pracowników może liczyć na renomę, oraz na pełne zaufanie potencjalnych klientów. Dlatego, jeśli tylko jest taka potrzeba, lub nadarzy się okazja, pracodawca powinien skorzystać z propozycji do kwalifikowania własnej kadry, aby stać się firmą. o której będzie mówione tylko dobrze, nigdy źle.
Zobacz również ofertę hurtowni Budchem na zaprawy tynkarskie wykorzystywane w każdej profesjonalnej firmie budowlanej.