Prowadzenie własnego biznesu wymaga dobrego planu, przygotowania oraz umiejętności strategicznego myślenia oraz pracy pod presją czasu i z dużą konkurencją w tle. Jeśli marzy się Tobie własna firma i masz dość etatu, nie rzucaj się od razu na głębokie wody i nie rzucaj etatu. Najpierw warto dobrze się przygotować i odpowiedzieć sobie na cztery ważne pytania, które pozwolą na stworzenie dobrej koncepcji biznesowej.
1. Czym chcesz się zajmować?
To podstawowe pytanie dla osób, którym marzy się własna działalność. Wiele osób chce prowadzić własną firmę, ale przy głębszym dociekaniu okazuje się, że nie mają na nią żadnego pomysłu. Warto więc bardzo dobrze rozważyć, w czym jesteśmy dobrzy lub jaki biznes chcemy prowadzić. Niektóre osoby, które przechodzą z etatu na własną działalność zajmują się dokładnie tym samym, co we wcześniejszej firmie. Są po prostu specjalistami w swojej dziedzinie, tylko przenoszą się do pracy na własny rachunek. Wiele jest jednak osób, które wchodzą w zupełnie inną branżę. Wtedy warto wejść na forum biznesowe i zaczerpnąć sporo informacji na temat danej dziedziny. Zaczynanie od zera wymaga najpierw zdobycia sporej wiedzy.
2. Jakie masz środki finansowe?
Otworzenie własnej firmy nie wiąże się jedynie ze spełnieniem wszelkich formalności związanych z zarejestrowaniem działalności. Osoby prowadzące własny biznes musza najpierw sporo zainwestować. Niewiele jest bowiem branż, w których można zacząć całkowicie od zera, bez posiadania jakichkolwiek środków finansowych. Jeśli nie masz żadnych oszczędności na start swojego biznesu, warto zastanowić się, skąd takie środki można uzyskać. Obecnie bardzo rozwinięty jest sektor kredytów bankowych dla przedsiębiorców. Nawet nowo powstałe firmy mogą liczyć na kredytowanie, oczywiście pod warunkiem, że pomysł na biznes w ocenie analityków bankowych ma szanse powodzenia i zarabiania dobrych pieniędzy.
3. Czy masz czas na rozwój działalności?
Osoby, które chcą przenieść się z etatu na własną działalność często myślą marzeniowo i wydaje im się, że pieniądze wtedy będą zarabiały się same bez żadnego wysiłku. Tymczasem jest wręcz odwrotnie – na samym początku działalności trzeba włożyć sporo czasu i wysiłku, aby firmę rozkręcić do takiego stopnia, by zaczęła na siebie zarabiać. Musisz więc mieć świadomość, że na początku prowadzenia biznesu nierzadko będziesz spędzać w pracy nawet kilkanaście godzin dziennie. Jednak przy dobrym pomyśle na biznes można mieć pewność, że taki wysiłek z pewnością się opłaci i firma zacznie przynosić z miesiąca na miesiąc coraz większe dochody.
4. Biznes tradycyjny czy internetowy?
W dzisiejszych czasach coraz więcej firm opiera swoją działalność na obecności w sieci i poszukiwaniu tam klientów na swoje produkty i usługi. Warto więc od razu zdecydować, czy działamy stacjonarnie, czy przede wszystkim online. Każda z tych działalności wymaga bowiem nieco innej strategii biznesowej i innego działania dla uzyskania efektu w postaci dużej liczby klientów i sporej sprzedaży. Biznes online ma pod wieloma względami więcej plusów niż stacjonarne firmy. Przede wszystkim, nie wymaga aż tak dużych nakładów finansowych, nie jest też ograniczony lokalizacją. Z usług firmy działającej w internecie mogą bowiem korzystać klienci z różnych regionów kraju, a nawet z zagranicy.