Fizjoterapia jest jedną z bezpiecznych i skutecznych alternatyw dla opioidów zalecanych przez specjalistów z punktrehabilitacji.pl do leczenia większości bólu niezwiązanego z rakiem.
Konkretne opioidy tylko maskują odczucie bólu, fizjoterapeuci leczą ból poprzez ruch, praktyczną opiekę, ćwiczenia i edukację pacjentów.
Oto jak fizjoterapeuci radzą sobie z bólem:
1. Ćwiczenie
Badanie przeprowadzone wśród 20 000 osób w ciągu 11 lat wykazało, że osoby regularnie ćwiczące odczuwały mniej bólu. A wśród osób, które ćwiczyły więcej niż 3 razy w tygodniu, przewlekły powszechny ból był o 28% mniej powszechny1. Fizjoterapeuci mogą przepisać ćwiczenia dostosowane do twoich celów i potrzeb.
2. Terapia manualna.
Badania wspierają praktyczne podejście do leczenia bólu. Od zespołu cieśni nadgarstka do bólu krzyża, ten rodzaj opieki może skutecznie zmniejszyć ból i poprawić ruch. Fizjoterapeuci mogą korzystać z manipulacji, mobilizacji stawów i tkanek miękkich oraz igłowania na sucho, a także innych strategii pod Twoją opieką. Taka terapia manualna naprawdę ma sens.
3. Edukacja.
W dużym badaniu przeprowadzonym z personelem wojskowym wykazano, że osoby z bólem pleców, które otrzymały 45-minutową sesję edukacyjną ukierunkowaną na źródło bólu, rzadziej szukają leczenia niż ich rówieśnicy, którzy nie otrzymali edukacji na temat bólu. Fizjoterapeuci porozmawiają więc ze swoimi pacjentami, aby upewnić się, że rozumieją historię bólu i pomogą ustalić realistyczne oczekiwania dotyczące leczenia. Jest to bardzo pomocne.
4. Praca zespołowa.
Ostatnie badania wykazały, że budowanie pozytywnych relacji z fizjoterapeutą i bycie aktywnym uczestnikiem własnego powrotu do zdrowia może mieć wpływ na Twój sukces. Jest to prawdopodobne, ponieważ fizjoterapeuci mogą bezpośrednio z tobą współpracować i ocenić, jak twój ból reaguje na leczenie.
Przewlekły ból a fizjoterapia
Przewlekły ból jest stanem, który pojawia się, gdy mózg stwierdza, że istnieje zagrożenie dla dobrego samopoczucia człowieka na podstawie wielu sygnałów odbieranych z organizmu. Ten stan może i często występuje niezależnie od faktycznego uszkodzenia tkanki ciała (z powodu urazu lub choroby) i poza normalnym czasem gojenia się tkanek.
Przyczyny przewlekłego bólu różnią się od siebie znacznie. Chociaż jakikolwiek stan może prowadzić do przewlekłego bólu, istnieją pewne stany medyczne, które mogą powodować przewlekły ból. Niektóre choroby, takie jak rak i zapalenie stawów, powodują ciągły ból. Jednak w przypadku przewlekłego bólu ból powstaje w układzie nerwowym nawet po wygojeniu się tkanek fizycznych.
Przewlekły ból wpływa na każdą osobę doświadczającą go inaczej. W niektórych przypadkach przewlekły ból może prowadzić do obniżenia poziomu aktywności, utraty pracy lub trudności finansowych, a także lęku, depresji i niepełnosprawności. Fizjoterapeuci współpracują z pacjentami z przewlekłym bólem, aby zmniejszyć ból i przywrócić aktywność do najwyższych możliwych poziomów. Dzięki leczeniu można zmniejszyć niekorzystne skutki przewlekłego bólu.