Za oknem robi się coraz cieplej, dlatego większość amatorów aktywnego trybu życia przenosi swoje treningi z siłowni na świeże powietrze. Jeżeli ty wciąż popołudnia spędzasz na kanapie lub przed ekranem komputera, popełniasz spory błąd – tym bardziej, jeżeli przeraża cię opcja założenia letnich ubrań. Weź przykład z amatorów zdrowego trybu życia i zacznij się ruszać, odreaguj stres i zrób coś dla swojego ciała. Nie musisz już jutro brać udziału w półmaratonie czy katować się na zajęciach dla zaawansowanych. Po prostu zmień sposób dojazdu do szkoły, pracy lub na uczelnię. Zamiast komunikacji miejskiej lub samochodu wybierz rower.
Rower to idealne połączenie korzyści zdrowotnych i finansowych. Jednoślady, poza kosztami poniesionymi przy zakupie, praktycznie nie wymagają żadnych późniejszych wydatków (albo są one bardzo małe). Dodatkowo cena samego roweru także nie należy do najwyższych – już za 1000 złotych kupimy porządne dwa kółka, które poprawią nam zdrowie i samopoczucie, a to nieoceniona korzyść. Wystarczy znaleźć dobry sklep stacjonarny lub internetowy. Większość z nich, tak jak serwis trybik.pl, mają w swojej ofercie zarówno rowery górskie, jak i modne modele miejskie czy crossowe.
Zalet zdrowotnych jazdy na jednośladzie jest wiele, a szczuplejsza sylwetka to tylko jeden z nich. Już godzina spokojnej jazdy pozwala spalić do 500 kalorii. Warto wiedzieć, że jazda na rowerze to forma ćwiczeń cardio – w wyniku długotrwałego wysiłku nasze mięśnie się dotleniają, a po pewnym czasie energia przestaje być czerpana z zapasów węglowodanów tylko z tkanki tłuszczowej. Dodatkowo jazda na rowerze to często forma treningu interwałowego – w końcu trasy są różne, jadąc pod górkę męczymy się bardziej niż podczas pedałowania po płaskim podłożu. To sprawia, że jazda staje się jeszcze bardziej efektywna. Do zalet cardio należy również spalanie kalorii nawet po wysiłku fizycznym. Jadąc do pracy rowerem czy siedząc już za biurkiem nadal chudniesz!
Aby osiągnąć zadowalający efekt pamiętaj, aby postawić na systematyczność. Nie musisz od razu pokonywać dwudziestu kilometrów dziennie w obie strony, bo już trzy albo cztery dni w tygodniu, podczas których zamienisz autobus na dwa kółka, przyniesie niesamowite korzyści dla twojego zdrowia. Po pierwsze nastąpi redukcja “złego” cholesterolu, a zwiększenie ilości tego “dobrego” w organizmie. Dłuższy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, dotlenia się krew, a dzięki temu w następnej kolejności mięśnie i serce pracują sprawniej. To idealny trening wydolnościowy. Ćwiczą i rozwijają się mięśnie ud (przede wszystkim dwu- i czworogłowy), pośladków, niektóre mięśnie brzucha oraz ramion i klatki piersiowej (kiedy wjeżdżasz pod górkę), a dodatkowo wzmacnia się kręgosłup, bo w trakcie jazdy pracują mięśnie dolne pleców podtrzymujące odcinek lędźwiowy. Już 90 km. pokonanych na rowerze w ciągu tygodnia szybko wzmacnia muskulaturę i likwiduje tłuszcz na biodrach i udach. Jednak jeżeli to twoja pierwsza aktywność fizyczna od dłuższego czasu nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko. Krytycznym okiem spójrz na swoją kondycję i dopasuj do niej ćwiczenia – przemęczając mięśnie już na starcie im zaszkodzisz.
Ostatnią zaletą, która skutecznie powinna przekonać cię do jazdy na rowerze, jest twój nastrój. W trakcie wysiłku fizycznego organizm produkuje duże ilości endorfin – tzw. “hormonów szczęścia”, które skutecznie poprawiają samopoczucie, pozwalają się zrelaksować i odstresować. Systematyczny wysiłek paradoksalnie oznacza spokój ducha, dobry humor i łatwość w rozwiązywaniu stresujących, codziennych sytuacji.
Żeby jazda na rowerze stała się jeszcze przyjemniejsza, stwórz model idealny dla siebie. Sklepy takie jak wcześniej wymieniony trybik.pl dysponują bogatą ofertą akcesoriów. Dobierz stylowe uchwyty do kierownicy, koszyk, kolorowy dzwonek, a nawet nakrętki na wentyle w kształcie owoców i ruszaj po zdrowie!
Rower to fajny i zdrowy transport, bardzo wdzięczny, bo tani. Jeśli jednak coś się nam zepsuje to nie można powiedzieć, że zupełnie darmowy. No, chyba że potrafimy naprawiać rowery. Wtedy wystarczy kupić narzędzia i samemu serwisować. Dość ciekawy wybór jest tutaj: https://ibike.pl/narzedzia-i-serwis,k67. Oprócz narzędzi warto także mieć smary i inne środki czystości, które zapobiegają awariom.