Wypadki przy pracy zdarzają się nawet pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności, dokładnego przeszkolenia pracowników w kwestiach BHP i dbałości o zasady bezpieczeństwa. Czynników losowych nie da się bowiem wyeliminować do zera. W sytuacji, gdy w zakładzie pracy zdarzy się wypadek, konieczne jest wdrożenie odpowiednich procedur, wynikających z prawa pracy i obowiązujących przepisów.
Wypadek przy pracy to każde zdarzenie, które miało miejsce w wyniku czynników zewnętrznych i doprowadziło do uszkodzenia ciała pracownika lub nawet śmierci. Trzeba pamiętać, że jako wypadek przy pracy definiowane są nie tylko sytuacje, które mają miejsce w samym zakładzie pracy, ale również w drodze do pracy i w drodze powrotnej. Każdy pracodawca, który chce być w zgodzie z przepisami, ma wtedy obowiązek stworzenie pełnej dokumentacji powypadkowej dotyczącej zaistniałego zdarzenia. Taka dokumentacja powypadkowa powinna mieć formę protokołu, który zostanie wykonany w terminie do 14 dni od momentu, gdy pracodawca dowiedział się o wypadku. Do sporządzenia takiej dokumentacji powoływany jest zatrudniony w firmie specjalista BHP. W mniejszych zakładach pracy, gdy nie ma takiej osoby na etacie, warto powierzyć sporządzenie profesjonalnej dokumentacji zewnętrznej firmie.
Jak wygląda dokumentacja powypadkowa?
W dokumentacji powypadkowej powinien się znaleźć przede wszystkim protokół przesłuchania osoby poszkodowanej (o ile jest to możliwe), a także świadków zdarzenia, jeśli tacy byli. Dołączyć to tego trzeba niezbędne dokumenty, uzależnione od sytuacji, między innymi z leczenia szpitalnego, jeśli takie było. Pełna dokumentacja powypadkowa potrzebna jest między innymi dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który na tej podstawie ustala prawo do odszkodowania, zarówno dla pracownika, jak i dla przedsiębiorcy, jeśli to on uległ takiemu wypadkowi. Im dokładniej i bardziej szczegółowo jest stworzona dokumentacja powypadkowa, tym większa szansa, że wszystkie formalności zostaną załatwione szybko i bez zbędnej zwłoki. Natomiast brak takiej dokumentacji może się wiązać z problemami przede wszystkim dla pracodawcy, który takiego wypadku nie zgłosił.
Dlaczego warto korzystać z usług specjalistów?
Znajomość procedur, jakie obowiązują po wypadku przy pracy, może być skomplikowana dla pracodawcy, który nie ma w tej materii wiedzy i doświadczenia. Korzystanie z usług zewnętrznych specjalistów BHP pozwala na delegowanie zadań fachowcom, a co za tym idzie – daje pewność, że wszystko zostanie sporządzone poprawnie i zgodnie z aktualnymi przepisami. Specjaliści z EMEF BHP to doskonałe rozwiązanie dla firm, które nie mają specjalistów BHP na etacie, szukają profesjonalnych usług i chcą mieć do czynienia z profesjonalistami. Fachowcy realizują swoje usługi kompleksowo – powołują zespół powypadkowy, tworzą niezbędną dokumentację i wysyłają ją do odpowiednich organów. Pracodawca oszczędza w ten sposób czas, ogranicza ryzyko pomyłek w dokumentacji i może zająć się swoją codzienną działalnością, mając pewność, że kwestie wypadku przy pracy, jaki zdarzył się w firmie, są pod pełną kontrolą.