Polskie firmy, które działają na terenie Niemiec funkcjonują bardzo dobrze na zagranicznym rynku. Wykonywanie zleceń i podpisywanie umów z zachodnim sąsiadem Polski jest niezwykle intratne nie tylko z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy, ale również zleceniodawcy. Warto również wspomnieć o tym, że polscy specjaliści są cenieni na niemieckim rynku, szczególnie przedsiębiorstwa budowlane. Eksperci z tej branży są rozchwytywani u zachodniego sąsiada i mogą liczyć na wiele zleceń za granicą. Jednak trzeba pamiętać, że każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do rozliczenia się z odpowiednim urzędem skarbowym. Dowiedz się więcej na temat niezbędnych rozliczeń w polskiej firmie w Niemczech!
Podatki w Niemczech dla polskich przedsiębiorców
Opłacanie podatków przez polskich przedsiębiorców prowadzących firmę w Niemczech zależy od ich statusu podatkowego i działalności gospodarczej. Polscy rezydenci podatkowi zobowiązani są do odprowadzania podatku dochodowego w Polsce. Jednak założenie działalności w Niemczech lub przebywanie na terenie tego państwa przez więcej niż 183 dni w roku skutkuje koniecznością rozliczenia się z tamtejszym urzędem skarbowym.
Co do podatku VAT zarówno polskie firmy operujące w Niemczech, jak i polscy przedsiębiorcy prowadzący tam działalność, są zobowiązani do jego opłacania. Dodatkowo prowadzenie biznesu w Niemczech może również skutkować obowiązkiem uiszczenia podatku budowlanego, który jest charakterystyczny dla Niemiec i musi być opłacony na ich terytorium.
Prowadzenie polskiej firmy budowlanej na terenie Niemiec
Jeśli prowadzisz firmę budowlaną i planujesz legalnie świadczyć usługi u zachodniego sąsiada, istnieje kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać, aby przypilnować wszystkich niezbędnych rozliczeń w polskiej firmie w Niemczech.
Przede wszystkim, zgodnie z niemiecką ordynacją podatkową, Twoja firma będzie traktowana na równi z rodzimymi podmiotami dopiero po 6 miesiącach funkcjonowania. Warto skonsultować tę kwestię ze specjalistą, a na rynku istnieje wiele polskich firm doradczych, które mogą pomóc w tym procesie, zapewniając jednocześnie gwarancję co do dopełnienia wszystkich formalności na czas i eliminując ewentualne problemy z komunikacją w obcym języku.
Jeśli chodzi o płatność podatków i składek, istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać. Podatek trzeba odprowadzać w miejscu, gdzie świadczone są usługi budowlane, o ile firma ma tam zakład. W przeciwnym wypadku podatek jest płatny w Polsce, a składki na ubezpieczenia społeczne są regulowane według przepisów kraju, w którym firma działa, niezależnie od miejsca rejestracji.
Ważnym podatkiem, który dotyczy firm budowlanych w Niemczech, jest Bauabzugsteuer, czyli podatek od usług budowlanych. Wynosi on 15% wartości brutto świadczonych usług, płatnych przez zleceniodawcę do 10. dnia miesiąca następującego po wykonaniu prac. Możliwe jest jednak ubieganie się o zaliczenie tego podatku do podatku dochodowego lub jego zwrot na koniec roku, jednak wymaga to odpowiedniej dokumentacji zgodnej z wymaganiami urzędu skarbowego.
Warto także zwrócić uwagę na możliwość zwolnienia z obowiązku podatkowego dla małych przedsiębiorstw, których obrót nie przekracza 5 tysięcy euro w ciągu roku, lub uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia, tzw. Freistellungsbescheinigung.