Pożyczki poza systemem bankowym nie muszą być udzielane zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego. Stąd też istnieje możliwość zaciągnięcia tzw. pożyczki na dowód. Na czym polega taka pożyczka i czym różni się od bankowej procedury starania się o udzielenie kredytu bądź pożyczki gotówkowej?
Skomplikowane procedury bankowe
Procedura kredytowa w bankach może trwać nawet kilka tygodni i obejmować wiele formalności. W pierwszej kolejności klient musi przedłożyć do banku wniosek o kredyt, wraz z kserokopią dowodu osobistego oraz drugiego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, np. paszportu lub prawa jazdy. Następnie bank przygotowuje dla niego listę dokumentów, jakie będzie musiał dodatkowo przedstawić, aby można było uruchomić procedurę badania zdolności i wiarygodności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.
Wśród załączników obowiązkowo znajduje się zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów, zaświadczenie o zatrudnieniu lub prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, wyciąg z konta bankowego czy też kopia ubiegłorocznego zestawienia podatkowego PIT. Można domyślać się, że zgromadzenie wszystkich wymaganych w banku dokumentów trwa, podobnie jak ich analiza i wyliczenie zdolności kredytowej klienta. Znacznie mniej skomplikowana jest procedura uzyskania pożyczki na dowód, czyli szybkiej pożyczki gotówkowej.
Szybka procedura udzielenia pożyczki
Hasła „pożyczka na dowód” często są wykorzystywane w materiałach promocyjnych firm pożyczkowych, które udzielają szybkich pożyczek gotówkowych online. Polega to na tym, że pożyczka udzielana jest klientowi wyłącznie na podstawie okazanego dowodu osobistego. Formalności są przy tym ograniczone do niezbędnego minimum. Procedura ta wykorzystywana jest przez większość firm pożyczkowych, które wymagają od klienta jedynie wpisania do wniosku o pożyczkę swoich danych osobowych z dowodu osobistego. Następnie podlegają one weryfikacji za pośrednictwem symbolicznego przelewu, jaki nowy klient musi zrealizować ze swojego rachunku bankowego na konto pożyczkodawcy. Zaletą „pożyczek na dowód” jest to, że w krótkim czasie po złożeniu wniosku o pożyczkę, wraz z kserokopią dowodu lub danymi spisanymi z tego dokumentu i umieszczonymi we wniosku o pożyczkę, można otrzymać wypłatę pieniędzy od firmy pożyczkowej. Nie mniej jednak przed podjęciem decyzji warto dokonać porównania wszystkich ofert – portal www.pankasa.pl daje taką możliwość. Dzięki temu idealnie dopasujemy do własnych potrzeb pożyczkę online.
Pożyczki na dowód udzielane są bez konieczności przedstawiania przez wnioskodawcę zaświadczeń o dochodach. Mogą być wypłacane w trybie online albo w placówce pożyczkodawcy, w formie gotówkowej, do rąk własnych klienta. Cechą wspólną dla takich pożyczek jest ograniczenie formalności i czasu niezbędnego do wypłaty pożyczki.
Co ciekawe również i inne instytucje finansowe, w tym banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe również mają możliwość upraszczania procedury kredytowej i udzielania pożyczek na dowód. Rzadko jednak z tej możliwości korzystają, tylko w przypadku stałych, znanych im klientów, którzy posiadają na przykład konto bankowe w tej samej instytucji finansowej.