Niewątpliwie praca kelnera może być fascynująca. Trzeba umieć rozmawiać z ludźmi i nie mieć problemu z nawiązywaniem kontaktów. Uśmiech i pozytywne nastawienie, a także schludny wygląd to podstawa, gdyż pierwsze wrażenie się liczy, a kompetentnego kelnera utożsamia się z dobrą restauracją lub kawiarnią i chętniej się ją wybiera. Jakie są zatem pożądane cechy i umiejętności kelnera?
Uprzejmość i savoir vivre to podstawa
Używanie zwrotów grzecznościowych w stosunku do klienta jest podstawą. Zatem zanim zapyta się o zamówienie, trzeba gościa przede wszystkim przywitać, podając mu kartę. Kelner musi odczekać pewien czas zanim ponownie podejdzie do stolika, aby klient miał szansę namysłu. Oczywiście można poczekać aż wzniesie wzrok i przywoła, ale równie dobrze można po chwili podejść i zapytać czy już się zdecydował i czy chce, aby mu coś zaproponować. Podawanie zawsze rozpoczyna się od napojów lub wina. Posiłki są podawane w drugiej kolejności. Oczywiście w przypadku tego ostatniego konieczne jest przestrzeganie rytuału jego podawania. Kiedy klient przywoła kelnera w celu dokonania zapłaty, powinien w elegancki sposób wręczyć mu rachunek, a następnie poczekać aż się z nim zapozna.
Znajomość karty dań jest niezbędna
Umiejętność podawania poszczególnych dań jest bardzo ważna i tych kwestii można nauczyć się w szkole gastronomicznej, jednak jeszcze ważniejsza jest znajomość karty dań. Kelner musi umieć przedstawić klientowi, co kryje się pod tajemniczą nazwą potrawy, a nawet przybliżyć w jaki sposób jest ona przygotowywana. Zatem niezbędne jest choćby jednodniowe szkolenie na kuchni i poznanie wszystkich smaków i składników potraw. Niezbędna jest zatem dobra pamięć.
Dobra komunikacja z kuchnią
Kelner zawsze w każdym momencie powinien być świadomy jak wygląda stop-lista, tzn. których dań w danym dniu nie ma w karcie, bądź które z niej wypadły, ze względu na braki magazynowe żywności. Dlatego wtedy, gdy nie zajmuje się salą powinien mieć kontakt z kuchnią. Również w trakcie podawania poszczególnych dań musi zdobywać takie informacje.
Znajomość języków obcych w stopniu komunikatywnym
Jak wiadomo do restauracji bądź kawiarni przychodzą również osoby z zagranicy, dlatego niezbędna jest umiejętność posługiwania się językiem obcym w stopniu komunikatywnym. W zależności od lokalizacji lokalu gastronomicznego pożądana może być znajomość nie tylko angielskiego, ale również czeskiego, przy czeskiej granicy albo ukraińskiego lub rosyjskiego – przy ukraińskiej. Zatem w takiej pracy można dodatkowo szlifować swoje umiejętności językowe.
Dostępne oferty pracy na portalach takich jak Pracuj.pl mogą być bardzo korzystne. Godziwa płaca i odpowiednia atmosfera to podstawa w pracy kelnera. Oczywiście poza stałą pensją możesz liczyć również na dodatkowe napiwki, co nie jest bez znaczenia.