Rzadko się zdarza, by ktoś przepracował w jednej firmie kilkadziesiąt lat d młodości aż do odejścia na emeryturę. Najczęściej pracownicy spędzają w poszczególnych firmach kilka, czasem kilkanaście lat. Później sami zaczynają szukać innego zatrudnienia lub też z różnych powodów są zwalniani. Niekoniecznie takie zwolnienie musi wiązać się z niedopełnieniem obowiązków czy jakąkolwiek winą pracownika. Dlatego pracodawca powinien zadbać o to, by we właściwy sposób podziękować pracownikowi za współpracę.
Forma pożegnania z pracownikiem jest w dużym stopniu uzależniona od tego, w jaki sposób był on zwolniony lub jaka była przyczyna jego odejścia. Jeśli pracownik dostał zwolnienie dyscyplinarne, raczej nie powinien liczyć na huczne pożegnanie i uścisk dłoni prezesa. Zupełnie inaczej jest w przypadku osób, które na przykład odchodzą na emeryturę po wielu latach dobrej i uczciwej pracy na rzecz konkretnej firmy. Wtedy w dobrym tonie jest, aby pracodawca zorganizował mu uroczyste pożegnanie, a nawet wręczył mu drobny upominek jako podziękowanie za lata pracy.
Uroczyste pożegnanie z poczęstunkiem
W wielu firmach praktykowany jest zwyczaj uroczystych pożegnań, które odbywają się podobnie do innych uroczystości, na przykład imienin. Pracownik najczęściej organizuje słodki poczęstunek, ewentualnie wygłasza przemówienie, które jest niejako podsumowaniem jego pracy w firmie. Pracownicy, którzy w firmie pozostają, najczęściej składają się na jakiś ciekawy, atrakcyjny prezent dla osoby odchodzącej. Taki podarunek ma później pozytywnie się kojarzyć i przypominać osobie na emeryturze o latach spędzonych w dobrej atmosferze w pracy.
Pracodawca powinien osobiście pożegnać pracownika
Pracodawca w przypadku odchodzących pracowników powinien pożegnać ich osobiście. To szczególnie istotne, jeśli osoba odchodzi na emeryturę, a nie została zwolniona w wyniku różnego rodzaju zaniedbań. Osobiste pożegnanie pracownika jest w o wiele lepszym tonie niż przesłanie podziękowań na maila czy przekazywanie ich przez osoby trzecie. Wiele osób odchodzi z jednego zakładu pracy nie na emeryturę, ale do innego zakładu. Zdarza się, że ktoś przeprowadza się do innego miasta lub nawet decyduje na przeprowadzkę do innego kraju. Wtedy również zmiana pracy jest konieczna, choć wypowiedzenie umowy nie jest z winy pracownika. W takich sytuacjach warto również zorganizować uroczyste pożegnanie i w godny sposób pożegnać pracownika. Pamiętajmy, że to, w jaki sposób pracownik opuści zakład pracy zostanie przez niego zapamiętane i może mieć wpływ na opinię, jaką później będzie wydawał o firmie wśród osób trzecich. Warto więc dbać o pracowników na wszystkich etapach zatrudnienia, także wtedy, gdy stosunek pracy już wygasł i nadszedł czas pożegnania.
Równie przydatne informacje znajdziesz na stronie: Pożegnanie w pracy – czyli jak podziękować za dotychczasową współpracę?
Inne ciekawe tematy:
Jesteś na L4? Ile wypłaty potrąci Ci pracodawca?
Pracownik na zwolnieniu – kto wypłaca chorobowe?
Zawód kuratora sądowego – czy każdy może nim zostać?