Pojawienie się na świecie dziecka, zwłaszcza pierwszego jest nie lada rewolucją w życiu młodego ojca. Rola taty jest często jedną z ważniejszych ról, której ponadto nie sposób porównać z żadnym z wcześniejszych obowiązków. Duma, ale też obawy, lęk czy niepewność to uczucia, które towarzyszą młodemu tacie podczas pojawienia się na świecie potomka czy pierwszych dni z nim spędzonych.
Co czują młodzi ojcowie
W momencie pojawienia się na świecie kolejnego, młodego członka rodziny świeżo upieczony ojciec z pewnością czuje dumę. Pierwszy moment, kiedy dziecko i ojciec nawiązują relację jest z pewnością bardzo wzruszający, jednak oprócz samego wzruszenia młodym tatom często towarzyszy wiele innych uczuć, często o różnym zabarwieniu. Młody tata często obawia się, czy podoła swojej roli, czy uda mu się nawiązać tak bliską relację ze swoim dzieckiem, jaki ma matka oraz czy uda mu się zapewnić byt swojej rodzinie. Warto wspomnieć także o innym aspekcie wychowania, czyli różnice w podejściu do wychowania mamy i taty oraz to, jak te różnice wpływają na relacje z dzieckiem.
Jak wychowuje tata?
Można powiedzieć, że od dawien dawna świeżo upieczony ojciec od urodzenia mierzy się z presją oraz wieloma wyzwaniami związanymi z samym wychowaniem potomka. Jeszcze kilkanaście lat temu panował stereotyp związany z konkretnym podziałem obowiązków rodziców, gdzie matka zajmowała się opieką nad dzieckiem, a ojciec zarabiał na rodzinę. Dziś na szczęście trend ten ulega zmianie, dzięki czemu dziecko może liczyć na podobnej jakości kontakt zarówno z mamą jak i z tatą. Sam tata ma obecnie więcej możliwości spędzania czasu z dzieckiem. Jednym z takich przykładów jest chociażby urlop ojcowski, który oferowany w mniejszym czasie niż odpowiednik macierzyński daje jednak możliwość poświęcenia czasu swojej pociesze przez pierwsze dwa lata życia dziecka. Warto wspomnieć także o sam aspekt podejścia do wychowania, jaki posiada mama i tata. Matka posiada instynkt, który pozwala na wychowanie dziecka i sprawniejsze wypełnienie obowiązków związanych z opieką nad pociechą. Sam tata często czuje frustrację związaną z nawiązaniem kontaktu ze swoim dzieckiem i przystosowaniu się nowym obowiązkom związanym z opieką nad dzieckiem.
Jakie porady dla taty?
Choć coraz więcej młodych ojców podchodzi świadomie do samego faktu posiadania potomstwa, to często ojcowie czują presję i obawy związane z nową rolą w swoim życiu. jednak samo podejście do ojcostwa ulega zmianie, dzięki czemu ojcowie coraz bardziej starają się przygotować do nowej roli i związanych z nią zmian. Ojcowie starają się nie tylko uczestniczyć w życiu swojej pociechy, ale również przyswajają sobie najważniejsze zagadnienia związane z życiem młodego człowieka. Często ojcowie korzystają z fachowych porad, nie tylko samych mam, ale również pediatrów swoich dzieci. Szukając inspiracji oraz wyjaśnienia różnych wątpliwości ojcowie często korzystają z sieci, wykorzystując chociażby fora internetowe czy blogi prowadzone przez ojców. Jednym z takich blogów o którym warto wspomnieć jest blog Zbyszka: https://mlodytata.pl/, na którym znajdziemy mnóstwo rzeczowych i humorystycznych wpisów. Znajdują się na nim również informacje fachowe lecz napisane językiem dostępnym dla normalnego człowieka np. czym jest zespół Retta (https://mlodytata.pl/newsstyle/zespolem-retta-w-twarz/)? Zapraszamy do lektury i powodzenia!
Ojcowie mają mniej cierpliwości niż kobiety ale mogą być są równie dobrymi wzorcami do naśladowania przez dzieci 🙂 My kończymy właśnie przygotowywać na pokój dla pierwszego dziecka i już nie możemy się doczekać narodzin. Na ścianach chcemy małej Asi kupić jakieś ładne fototapety (może stąd https://uwalls.pl/fototapety-dla-dzieci/). Mamy nadzieję, że się jej spodoba.
Jeżeli jesteś fotografem weselnym to można naprawdę godnie żyć i dobrze zarabiać. Przykładem jest mój kolega – fotograf na wesele z Wrocławia https://krzysztofkozminski.pl/fotograf-na-wesele-wroclaw/, który nigdy nie narzeka 🙂