W Polsce mechanik samochodowy może zarobić niemałe pieniądze, jednak uwarunkowane jest to różnymi czynnikami, zasadami i warunkami. Nie da się tak po prostu pracować jako mechanik samochodowy i zarabiać krocie. Niestety. Jest kilka warunków, które należałoby spełnić, aby zarobki poszybowały w górę. Jakie to warunki? Przede wszystkim trzeba być zawodowcem z umiejętnościami i doświadczeniem. Są zawodowcy, którzy nie posiadają umiejętności, a już doświadczenie to raczej istnieje, ale w sferze przyszłości.
Właściciel samochodu jadący do warsztatu chce, aby go obsłużył właśnie taki mechanik: zawodowiec z umiejętnościami i doświadczeniem. Wszelkie inne usługi z pominięciem tych cech nie są dla niego pożądane. Nikogo nie obchodzi to, że mechanik – kiedyś – będzie dobry, jak zdobędzie doświadczenie. Ma być dobry tu i teraz. Cóż, skoro tacy mechanicy często wyjeżdżają za granicę, a w kraju pozostają tylko ci, co doświadczenia będą zdobywać na naszym samochodzie.
Własny warsztat
Jest to jakiś pomysł, aby dobrze zarobić. Ale w takim wypadku sama praca nie pomoże. Należy jeszcze mieć zmysł „biznesowy” – tę smykałkę do prowadzenia własnego biznesu, która przynieść na może w przyszłości krociowe zarobki. Niestety, nie każdy ma „to coś”. Co z tego, że jest świetnym mechanikiem, skoro brak umiejętności prowadzenia biznesu skutecznie go dyskwalifikuje z pobierania „wielkich gaży”.
Jeśli jednak już zdecyduje się na otwarcie warsztatu, zawsze może zatrudnić takich jak on mechaników (może ich przyuczyć) i wtedy będzie zarabiał. Jednak nic nie jest tak proste, jak się wydaje. Aby założyć warsztat potrzeba funduszy na zakup urządzeń, czy narzędzi (np. klucz pneumatyczny, czy różnego typu podnośniki – ogólnie sprzęt potrzebny do rozpoczęcia pracy). Gdyby taki człowiek był najlepszym mechanikiem samochodowym na świecie, bez kwoty początkowej warsztatu nie otworzy. Ale, może np. wyjechać za granicę do pracy, gdzie jego szanse na skuteczny i duży zarobek znacznie wzrosną.
Praca za granicą
Wszyscy wiedzą, że praca za granicą musi się opłacać. Jest znacznie więcej płatna, niż taka sama praca wykonywana w naszym kraju. Dlaczego tak jest? Najczęściej jest to spowodowane innym poziomem życia, inną wartością pieniądza w danym kraju, a przede wszystkim, różnymi kwotami składek odprowadzanych za uzyskany przychód. Jeśli np. w Polsce mechanik samochodowy zarabia 4 tysiące złotych, a chleb u nas kosztuje 4 złote, to należy sprawdzić ile kosztuje chleb w kraju docelowym i dopiero wtedy mówić o korzystnych zarobkach jaki nam zechce przedstawić pracodawca.
Trzeba pamiętać, że jedzenie kupujemy tam, gdzie pracujemy i jeśli zarobki na warunki polskie wydają się być ogromne, to przecież tu ich nie wydajemy na codzienne wyżywienie. Jednak praca za granicą zawsze pozostawała tą pracą, w której zarabia się krocie pomimo tego, że np. ewentualny tubylec za taką samą pracę jaką wykonuje obcokrajowiec, może zarabiać znacznie więcej. Zanim jednak pojedziemy do pracy za granicę, upewnijmy się, że pracodawca jest wypłacalny.