Praca szklarza – na czym polega?

W każdym większym mieście funkcjonuje przynajmniej kilka firm oferujących szklarskie usługi. Być może zastanawiałeś się czym tak właściwie zajmuje się firma szklarska? W tym artykule pokrótce omawiamy kwestie związane z wykonywaniem tego zawodu. 

Praca szklarza jest znana już od stuleci – praktycznie odkąd odkryto ten fascynujący materiał. Szkło w naturalnej postaci towarzyszy ludzkości już od tysiącleci – w regionach wulkanicznych występuje szkło powstałe głęboko pod ziemią pod wpływem wysokiej temperatury i bardzo wysokiego ciśnienia. Obecnie ze szkła można wykonać praktycznie każdy, nawet najbardziej wyrafinowany kształt. A nieustanne rozwijanie technologii produkcyjnych przyczynia się do opracowywania różnych rodzajów szkła charakteryzujących się rozmaitymi właściwościami. Praca szklarza może obejmować różne produkty i usługi. W produkcji przedmiotów użytkowych szklarz wykonuje najróżniejsze elementy zastawy stołowej, ozdoby, biżuterię i rozmaite dzieła artystyczne. Natomiast w dobie ogromnego rozwoju budownictwa w Polsce panuje bardzo duży popyt na usługi szklarskie w tym zakresie.

Usługi szklarskie w budownictwie

Zastanawiając się nad wykorzystaniem usług szklarskich i ogólnie szkła w budowie nowoczesnych domów rzecz jasna w pierwszej kolejności zapewne przyjdą nam na myśl okna. I rzeczywiście w rozmaitych przegrodach tego rodzaju szkło stosuje się najczęściej. Dobrze byłoby jednak wiedzieć, że dzisiaj dystrybuowane okna  ze szklanymi szybami są o wiele bardziej skuteczne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jaka jest przyczyna? Otóż rzecz rozchodzi się właśnie  o stosowane szkło. Obecnie powszechnie wykorzystuje się okna składające się z kilku połączonych ze sobą  tafli, dzięki czemu są one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ważnym atutem klejonego szkła vsg jest też lepsza izolacja termiczna. W czasach zapotrzebowania na budynki pasywne okna o niskiej przepuszczalności cieplnej odgrywają bardzo istotną rolę. W kontekście właściwości izolacyjnych szklanych tafli dobrze jest także pamiętać o izolacji akustycznej. Nowoczesne klejone szkło znakomicie wygłusza pomieszczenie, a wtedy nawet mieszkając w środku dużego miasta można cieszyć się relaksem i ciszą.

Rzecz jasna budowa okien to nie jedyne zastosowanie szkła w naszych mieszkaniach. Materiał ten w architekturze jest też bardzo chętnie uwzględniany do montowania rozmaitego typu zadaszeń:
– zadaszenia werand i tarasów,
– zadaszenia obiektów sportowych,
– daszki szklane nad drzwiami,
– zadaszenia altan, itp.

Ze szkła produkuje się też nowocześnie prezentujące się drzwi, balustrady a nawet ścianki działowe. Materiał ten odznacza się wyjątkową ,zdolnością poprawienia walorów wizualnych obiektu, w którego budowie jest uwzględniane. W projektach tego typu wykorzystuje się bezpieczne szkło vsg.

Zastosowanie szkła w projektach wnętrz

Różnego rodzaju szkło towarzyszy projektantom nie tylko na etapie samej budowy domu, lecz także podczas wykańczania jego wnętrza. Zazwyczaj nie zwracamy na to uwagi, ale faktem jest, że korzystamy z różnego gatunku szkła niemal na każdym kroku. Jednym z najczęstszych zastosowań szkła w projektach wnętrz są lustra. Rzecz jasna nie wyobrażamy sobie bez chociażby jednego lustra łazienki lub przedpokoju. Niemniej jak najbardziej uwzględnia się je również w sypialniach, jadalniach, a nawet kuchniach. A odnośnie kuchni – coraz chętniej uwzględniane są szklane kuchenne panele, które stosuje się na ścianach zamiast ceramicznych płytek. Hartowane szkło jest odporne na wyższe temperatury oraz łatwe w utrzymaniu w czystości dlatego bardzo dobrze odnajduje się w tej roli.

1 komentarz

  1. Jacek pisze:

    Dobrze by było, gdyby firma https://binglass.pl/wroclaw/lustra/ miała również możliwość montażu u klienta swoich luster. Ktoś zamawiał już coś u tego producenta i może się podzielić opinią?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *