Wybory do samorządów lokalnych, które miały miejsce w minioną niedzielę, pokazały nam wiele uchybień jakie miały miejsce podczas liczenia głosów. Przede wszystkim padły serwery komisji, która była odpowiedzialna za gromadzenie, przetwarzanie oraz liczenie głosów wyborców. Po drugie, już na samym początku wyborów wynikło wiele skandali (odnotowano ponad 120 incydentów w całej Polsce), które wpłynęły na obraz całej komisji wyborczej. Należy sobie zadać więc pytanie: Czy w komisjach wyborczych pracują osoby odpowiedzialne?
Już na długo przed wyborami, na lokalnych serwisach ogłoszeniowych można było zobaczyć pojawiające się oferty pracy w komisjach wyborczych (tutaj: http://www.placpigal.pl/praca_w_komisjach_wyborczych_,20140328163405.html, albo tutaj: www.kopalniapracy.pl). Pracę jak widać mógł otrzymać każdy chętny, który spełniał powiedzmy sobie szczerze – minimalne wymagania. To stawia komisje wyborcze w złym świetle, bowiem wybory powinny być czymś wzniosłym i odpowiedzialnym a po przez niekompetencje wielu członków komisji, z wyborów robi się farsa.
Zatem kto powinien pracować w komisjach wyborczych?
Zarobki przedstawiają się następująco:
- 160,00 PLN – członek komisji
- 180,00 PLN – zastępca przewodniczącego komisji
- 200,00 PLN – przewodniczący komisji
Nie są to duże pieniądze jak za jedną dniówkę i nockę (głosy liczy się często całą noc – szczególnie w dużych lokalach wyborczych), dlatego przyciągają osoby najczęściej bezrobotne. Kandydatów na to stanowisko dobiera w drugim etapie rekrutacji przewodniczący komisji. Musi to być osoba schludna, kulturalna, umiejąca się odpowiednio zachować w towarzystwie. Tak brzmi teoria a w praktyce może zdarzyć się tak, że przewodniczący komisji wybierze osobę np. z rodziny która jest kompetentna.
Nie ma się zresztą co dziwić bałaganowi jaki panuje podczas zaliczania głosów, gdyż przykład idzie z góry. Jeżeli organ odpowiedzialny za organizacje wyborów samorządowych nie potrafi zorganizować i dopilnować aby serwery obsługiwane były przez profesjonalne firmy hostingowe, to jak osoby, które znajdują się parę szczebli niżej mają zachować profesjonalizm?
Przed nami kolejne wybory, tym razem do sejmu. Do pracy w komisjach wyborczych znów będą potrzebne osoby, które będą wykonywać powierzone im zadania. Pytanie: czy podniesienie wynagrodzenia za pracę w komisji wyborczej przyniesie istotne zmiany na lepsze? Niektórzy twierdzą nawet, że należy taką pracę wykonywać w czynie społecznym, za darmo. To przyciągnęło by osoby, któr