Praca w Szwajcarii – co warto wiedzieć?

Szukanie zatrudnienia w Szwajcarii mogłoby się wydawać trudne, jednak to właśnie tam mamy szansę nie tylko na lepsze wynagrodzenie, ale także na zdecydowaną poprawę warunków życia. Obecnie bardzo wiele osób interesuje się pracą w tym alpejskim kraju. Co warto wiedzieć, wyjeżdżając i podejmując się zatrudnienia? Najważniejsze informacje znajdziesz w artykule.

Pobyt w Szwajcarii – formalności

Gdy planujesz przyjechać do Szwajcarii na okres krótszy niż 90 dni, nie musisz przejmować się formalnościami związanymi z pozwoleniem na pobyt i pracę. Przyjazd ten wymaga jedynie obowiązkowego meldunku. W tym okresie bez problemu możesz podjąć krótką, np. sezonową pracę. Po upływie wspomnianych 90 dni, czyli 3 miesięcy należy dopełnić wszelkich formalności w urzędzie. Jakie wyróżniamy pozwolenia?

  • Pozwolenie na pobyt typu L

Możemy ubiegać się o zezwolenie na pobyt typu L w momencie, gdy umowa o pracę została zawarta na okres przekraczający 90 dni, ale nie dłuższy niż rok (365 dni). Pozwolenie to można przedłużyć jedynie o rok. Uzyskamy je również w sytuacji, gdy dopiero szukamy zatrudnienia.

  • Pozwolenie na pobyt typu B

Gdy umowa o pracę zawarta jest na czas określony lub nieokreślony, przysługuje nam prawo do uzyskania pozwolenia typu B, które ważne jest przez 5 lat. Mamy możliwość jego przedłużenia o kolejne 5 lat.

  • Pozwolenie na pobyt stały typu C

Zezwolenie typu B po upływie 5 lub 10 lat zazwyczaj zamienia się na pozwolenie o typie C, które uprawnia nas do przebywania na terenie Szwajcarii na stałe. Możemy nawet ubiegać się o takie pozwolenie dla członków rodziny, którzy również przebywają w tym kraju. Wystarczy jedynie udokumentować fakt ten wysokimi zarobkami oraz wynajętym odpowiednim mieszkaniem. W tym przypadku musimy również zadbać o ubezpieczenie zdrowotne, wymianę prawa jazdy, czy przerejestrowania samochodu.

Szwajcarski rynek pracy

Warto przyjrzeć się podstawowym informacjom związanym z rynkiem pracy w Szwajcarii. Przede wszystkim tygodniowa norma czasu wynosi 45 lub 50 godzin (uzależnione jest to od zawodu), a urlop wynosi od 4 do 5 tygodni w ciągu roku. Możemy liczyć również na płatne nadgodziny w wysokości 125% stawki lub w postaci dnia wolnego (dozwolona jest określona ilość nadgodzin). W Szwajcarii nie pracuje się w niedzielę ani w nocy (wyjątek stanowi policja, pogotowie itp.). Nie ma także określonej stawki minimalnej. Szwajcarskie zarobki są z pewnością jedne z wyższych w Europie. Dokładne wynagrodzenie uzależnione jest od zawodu, stanowiska, doświadczenia oraz kantonu. Musimy jednak pamiętać, że koszty życia są wysokie. Zdecydowanie można to odczuć w przypadku wynajmu mieszkania, wyżywienia, jak i innych usług (np. fryzjer, mechanik, rozrywka).

Oferty pracy Szwajcaria

Podczas szukania pracy w Szwajcarii pamiętajmy o konkretnym i obszernie przygotowanym CV. Zatrudnienie w poprzednich miejscach powinno być udokumentowana. Z pewnością referencje, jak i dodatkowe kursy będą mile widziany u pracodawcy. Szukając ogłoszeń, znajdziemy wiele ofert w specjalistycznych branżach. Zazwyczaj ich dużą ilość znajduje się poprzez różne portale i strony internetowe. Możemy szukać zatrudnienia zarówno w kraju, jak i w Szwajcarii. Popularna jest również praca w okresie wakacyjnym, a więc zatrudnienie sezonowe. Praca za granicą Szwajcaria to dobry wybór, jeśli zależy nam na poprawie zarobków, jak i warunków pracy i życia.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *