Produkcja profili z tworzyw sztucznych od A do Z!

Każdy rodzaj produkcji składa się z szeregu procedur i czynności, jakie należy wykonać przy zastosowaniu konkretnych surowców i urządzeń. W przypadku profili z tworzyw sztucznych jest to proces w dużym stopniu zautomatyzowany, co czyni go bardzo wydajnym i opłacalnym. Co najważniejsze, produkcja profili z wykorzystaniem ekstruzji to niezwykle uniwersalna metoda, która jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na profile dla wielu naprawdę różnych branż. Jak to wygląda w praktyce? Już wyjaśniamy!

Producent profili z tworzyw sztucznych – czy tylko produkuje?

Profile to specyficzne produkty, które odznaczają się dużym stopniem personalizacji. Oczywiście na rynku są rozwiązania standardowe – w postaci uniwersalnych gotowych profili, dedykowanych dla konkretnych zastosowań. Bardzo często produkcja tego typu detali realizowana jest jednak na indywidualne zamówienie i obejmuje stworzenie profilu o charakterystycznych cechach i właściwościach.

Z tego też powodu producent profili z tworzyw sztucznych zajmuje się zazwyczaj nie tylko ich fizyczną produkcją, ale także ich projektowaniem. Tutaj wykorzystywane są zasoby intelektualne i technologiczne w działach badawczo-rozwojowych. Tam wykwalifikowany zespół specjalistów przygotowuje projekt profilu wraz z jego pełną specyfikacją obejmującą zarówno wymiary, jak i rodzaj tworzywa, z jakiego będzie wykonany detal.

Produkcja profili z tworzyw sztucznych – etapy

Proces stworzenia nowego profilu zaczyna się w momencie pojawienia zapotrzebowania na dany detal. Zazwyczaj jest to dopiero koncepcja klienta, która potrzebuje przysłowiowego przelania na papier. Tym samym cały proces produkcji profili z tworzyw sztucznych rozpoczynany jest od zapoznania się z potrzebami klienta i określenia tego, jaka ma być rola danego profilu i jakimi właściwościami będzie miał się on charakteryzować.

Następne etapy produkcji profili można podzielić na:

  • zaprojektowanie profilu i stworzenie jego specyfikacji technicznej
  • zaprojektowanie matrycy służącej do kształtowania detalu
  • produkcja matrycy
  • testy wdrożeniowe (próbne partie produktu)
  • akceptacja wzorców detalu
  • właściwa produkcja profili
  • prefabrykacja (dodatkowa obróbka detali)

Proces produkcji profili z tworzyw sztucznych realizowany jest na nowoczesnych liniach technologicznych, główną maszyną umożliwiającą obróbkę termoplastyczną jest ekstruder.

Ekstruzja, czyli wytłaczanie profili – dlaczego właśnie ta metoda?

Oczywiste jest raczej to, że każdy producent profili z tworzyw sztucznych chce realizować swoją usługę w sposób jak najbardziej wydajny, ekonomiczny i przy zachowaniu możliwości tworzenia produktów o zróżnicowanych kształtach, wymiarach i właściwościach fizycznych. Ekstruzja jest w tym przypadku metodą niezwykle uniwersalną, która doskonale sprawdza się w produkcji detali z tworzyw termoplastycznych wymagających zachowania dużej precyzji i powtarzalności.

Co ważne, sam proces wytłaczania i prefabrykacji profili nie jest trudny, ponieważ w olbrzymim stopniu jest zautomatyzowany, ponadto bardzo łatwo go optymalizować, a wytłaczane profile mogą być personalizowane w niezwykle szerokim zakresie.

 

1 komentarz

  1. Wacław pisze:

    Moja żona namawia mnie na zadaszenie naszego tarasu https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-warszawa. Czy to solidny materiał i na pewno się nadaje? Czy takie konstrukcje dają sporo światła?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *