To jaki klimat panuje w naszym otoczeniu jest związane z wieloma czynnikami. Chodzi o ruch powietrza, temperaturę, ciśnienie powietrza i wiele więcej. Oczywiście jednym z najistotniejszych jest względna wilgotność powietrza, na której to się dzisiaj skupimy w odniesieniu do magazynowania papieru i artykułów papierniczych.
Nie da się tego przeskoczyć – wilgoć w powietrzu pod postacią pary wodnej istnieje zawsze, jej ilość jest różna w zależności od temperatury. Niemniej jednak niezwykle ważne jest to jak my – jako właściciele powierzchni magazynowej potrafimy zabezpieczyć nasze towary przed zgubnym jej działaniem.
O czym warto pamiętać?
Kilka naukowych faktów, które mogą nam pomóc w odpowiednim przygotowaniu magazynu pod produkty papiernicze. Zimne powietrze przyjmuje mniej wody niż ciepłe, wynikiem tego jest fakt że w odniesieniu do wszelkiej zawartości wody w powietrzu istnieje zawsze pewna temperatura graniczna – odpowiednia do takich a nie innych warunków. W momencie obniżenia danej temperatury zachodzi zjawisko kondensacji.
Jeśli specjalizujesz się w branży papierniczej i związane jest to z magazynowaniem tego materiału musisz zdawać sobie sprawę ze szczególnych warunków klimatycznych jakie są wymagane dla tego typu pomieszczeń. Podstawową wytyczną jest to, że temperatura powinna utrzymywać się na poziomie ok.20 st. C, natomiast najbardziej odpowiednia względna wilgotność powietrza winna zawierać się pomiędzy 50-55%. W jaki sposób takową względną wilgotność powietrza określić? Jest to nic innego jak stosunek wyrażony w procentach rzeczywistej ilości pary wodnej względem max. możliwej w danej temperaturze.
A więc papier
Mamy tutaj do czynienia z niejako „żyjącym” składnikiem naturalnym, bowiem higroskopijnym, wywodzącym się z drewna. Co to znaczy dokładnie? Woda wnikając w włókna papieru rozpulchnia go, a wychodząc – kurczy. Nie zmienia się jednak długość włókien – wynikiem tego są reakcje papieru na zmiany wilgotności. Co wpływa źle na stan papieru? Różnica wilgotności papieru i tej w pomieszczeniu. Im większa, tym większe niebezpieczeństwo że materiał przechowywany w magazynie jest zagrożony. Poza tym falowanie krawędzi tudzież powstawanie ładunków elektrostatycznych to pewnik, jeśli chodzi o wpływ wilgotności na nieodpowiednio zabezpieczony magazyn z papierem. Dlatego tak bardzo ważne jest dopasowanie temperatury stosu papieru do warunków klimatycznych, które panują w pomieszczenia. Można to zrobić zarówno przez nawilżanie jak i przez regulację temperatury.
Jeśli mimo wszystkich Twoich starań w pomieszczeniu magazynowym i tak są problemy z wilgotnością, czy nawet pleśnią bądź grzybami – koniecznie zgłoś się do profesjonalistów po pomoc. Polecamy tych z http://uslugi-karaczan.pl/. Oni szybko, solidnie i fachowo poradzą sobie z problemem. Lepiej nie zwlekać, jak tylko zobaczysz niepokojące symptomy – dzwoń, sam pomyśl jak wielkie straty w finansach i zdrowiu mogą się pojawić, jeśli zignorujesz ten problem. Po więcej informacji zgłoś się na stronę internetową polecanej firmy.