Transport żywności stanowi prawdziwe wyzwanie dla przewoźników, gdyż to od niego zależy w dużej mierze jakość produktów otrzymywanych przez klienta i co za tym idzie jego satysfakcja a nawet zdrowie.
Istotny jest czas
Rozważając kwestię transportu żywności warto poruszyć kilka kluczowych dla powodzenia przedsięwzięcia zagadnień. Przede wszystkim istotny jest czas. Wiele produktów ma bardzo krótki termin przydatności do spożycia i chcąc zachować wszystkie ich walory, dostawa do finalnego odbiorcy powinna być możliwie najkrótsza. Niepowodzenie wiąże się ze spadkiem wartości towaru, co pociąga za sobą straty finansowe, czasem bardzo duże. Kolejną kwestią jest zapewnienie odpowiednich warunków przewozu. Transportowane są produkty szerokiej gamy, świeże i mrożone, zwierzęce i roślinne, stałe i płynne itd., a każda z tych grup wymaga zapewnienia po drodze odpowiednich warunków, oraz odmiennych pojemników i palet, dopuszczonych rzecz jasna do kontaktu z żywnością.
Przykład
Posłużmy się tu przykładem produktów pochodzenia zwierzęcego, które są najbardziej wymagającym towarem w transporcie. W tym przypadku najczęściej stosowaną formą przewozu jest transport w izotermach lub chłodniach. Kluczem do sukcesu jest higiena. Powierzchnia produktów z tej grupy jest szczególnie podatna na fizyczne zanieczyszczenia zewnętrzne jak i na zanieczyszczenia mikrobiologiczne związane z nieodpowiednimi warunkami załadunku i transportu. I tak na przykład w temacie mięs, każdy rodzaj mięsa ma przypisaną konkretna temperaturę, jaka musi być zachowana w trakcie przewozu. Dla drobiu są to +4 stopnie, dla mięsa mielonego poniżej +2, dla mięsa czerwonego +7 itd. Widać tu wyraźnie, że nawet w przypadku jednej kategorii (mięsa) wymagania nie są ujednolicone, co dodatkowo komplikuje całe przedsięwzięcie. Ponadto ustawa o produktach pochodzenia zwierzęcego zobowiązuje przedsiębiorcę do uzyskania numeru weterynaryjnego u Powiatowego Inspektora Weterynarii. Przewoźnik jest też zobligowany do stosowania się do obowiązujących przepisów i wytycznych oraz wdrażania właściwych systemów oraz uzyskiwania wymaganych certyfikatów.
Wybór odpowiedniego środka transportu
Dla lepszego zobrazowania zagadnienia posłużmy się przykładem konkretnej firmy transportowej – RoFood (http://www.rofood.com/pl/). RoFood zajmuje się przewozem różnego rodzaju żywności, w tym świeżej w kraju i za granicą. Między innymi dostarcza polskie pieczywo, warzywa, owoce i wędliny do takich krajów, jak Belgia, Holandia, Francja czy Wielka Brytania. Wszystko to są produkty bardzo szybko tracące na wartości i jakości. Dlatego, aby zagwarantować odbiorcom najwyższą jakość dostarczanych produktów stosowane są najnowsze rozwiązania technologiczne oraz ciągniki renomowanych marek, takich jak Volvo i DAF. Pojazdy są oczywiście regularnie serwisowane, a po trzech latach użytkowania wymieniane na nowe, co ma zminimalizować ryzyko zepsucia się transportowanej żywności.
Na podstawie powyższego widać, że poruszane zagadnienie jest kwestią niezwykle złożoną, wymagającą dużej odpowiedzialności i dobrej organizacji. Konieczna jest też doskonała znajomość przepisów i wytycznych, pozyskiwanie niezbędnych certyfikatów, a także ciągłe inwestowanie w nowe, lepsze rozwiązania technologiczne.
Polecamy:
Praca w Holandii – dowiedź się wszystkiego na temat formalności