Lampy przemysłowe – rodzaje i zastosowanie

Oświetlenie przemysłowe pełni nieco inne funkcje niż oświetlenie w naszych domach, mieszkaniach, a nawet biurach. Jego głównym celem jest przede wszystkim prawidłowe doświetlenie przestrzeni. Lampy przemysłowe muszą być mocne, solidne, trwałe i wytrzymałe. Trzeba bowiem pamiętać, że często pracują w trudnych i wymagających warunkach.

Lampy przemysłowe, przeznaczone do zakładów produkcyjnych, powinny spełniać wyśrubowane normy jakościowe, mieć odpowiednie parametry techniczne, zapewniać bezawaryjną pracę oraz wysoką żywotność. Trzeba pamiętać, że w dużych zakładach czy na halach produkcyjnych montaż oświetlenia pod sufitem czy w innych miejscach jest wyjątkowo skomplikowany. Raz zamontowane lampy powinny więc działać jak najdłużej. Co więcej, muszą być również odporne na działanie wielu negatywnych czynników. Jak widać, oświetlenie przemysłowe musi być zdecydowanie bardziej solidne niż zwykłe, domowe lampy.

Rodzaje lamp przemysłowych

Jeśli planujemy zamontować lampy przemysłowe, warto o nich pamiętać już na etapie projektowania przestrzeni i planowania poszczególnych stanowisk pracy. Dobór lamp i ich właściwe rozmieszczenie ma bowiem ogromny wpływ na jakość i wydajność pracowników. Ze względu na sposób użytkowania oraz zastosowaną technologię, lampy przemysłowe można podzielić na kilka grup, między innymi oprawy hermetyczne, oprawy sterylne, kanałowe, naświetlacze metahalogenkowe oraz lampy przemysłowe high-bay. Każda z nich stworzona jest do nieco innych warunków, które warto brać pod uwagę już na etapie planowania oświetlenia. Przykładowo, oprawy hermetyczne są wyjątkowo odporne na kiepskie warunki atmosferyczne, wodę i wilgoć. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie oświetlenie będzie narażone na kontakt z wodą. Lampy high-bay sprawdzają się natomiast w wysokich pomieszczeniach. Można je zawieszać na przewodach o różnej długości, dopasowanych do indywidualnych potrzeb.

Nowoczesne rozwiązania LED

Oświetlenie przemysłowe wymaga nie tylko właściwego doboru lamp oraz prawidłowego montażu, ale również dbania o jakość, trwałość oraz energooszczędność zastosowanych rozwiązań. Wydatki związane z oświetleniem przestrzeni są bowiem dosyć wysokie w halach magazynowych, produkcyjnych i w tych pomieszczeniach, gdzie jest spory problem z zapewnieniem odpowiedniego poziomu światła dziennego. Lampy przemysłowe powinny być sprawne, wydajne i długowieczne, dlatego wśród nowoczesnych rozwiązań stosowanych w przemyśle coraz częściej można spotkać lampy, oprawy i profile LED. Żarówki czy diody ledowe to rozwiązanie wyjątkowo energooszczędne, które pozwala na ograniczenie zużycia energii, a jednocześnie na zapewnienie prawidłowego poziomu oświetlenia na wszystkich stanowiskach pracy. Aby mieć pewność, że oświetlenie przemysłowe sprawdzi się niezawodnie przez długi czas, warto wybierać produkty pochodzące od dobrych, renomowanych marek, specjalizujących się w produkcji oświetlenia dla różnych branż przemysłu. Stawiając na jakość mamy gwarancję, że oświetlenie zawsze będzie sprzyjało codziennej, wydajnej pracy w przedsiębiorstwie.

1 komentarz

  1. Lucyna pisze:

    A czy ktos Was montował kiedyś https://lampoteka.pl/czarne-lampy-wiszace-do-sypialni? Czy nie są zbyt mroczne? Jakie światło daje taka lampa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *