Każdy, kto prowadzi własną firmę, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wiąże się to nie tylko z zyskami, ale również ze sporymi wydatkami. Wielu właścicieli firm dosyć mocno się zadłuża, szukając wyjścia z kłopotów finansowych. Kredyty firmowe to dobre rozwiązanie i dają wsparcie finansowe, ale pod warunkiem, że są zaciągane z głową. Gdy jest ich zbyt wiele, wtedy mogą okazać się początkiem końca nawet dobrze zapowiadającego się przedsiębiorstwa.
Kredyty i pożyczki są w dzisiejszych czasach bardzo łatwo dostępne, przez co chętnie po nie sięgamy, nie do końca się zastanawiając, czy na pewno będziemy w stanie je spłacić. Po produkty pożyczkowe sięgają nie tylko klienci indywidualni, ale również firmy, które w ten sposób chcą rozwijać się, a także często ratować z kłopotów finansowych. A wybór mają całkiem spory, poza szeroką ofertą kredytów, jest też sporo chwilówek i pożyczek pozabankowych, z których mogą skorzystać klienci biznesowi. Warto jednak pamiętać, by przed każdym zaciągnięciem pożyczki dokładnie ocenić swoją sytuację finansową, gdyż w przeciwnym razie może to być początek naszych kłopotów.
Gdy pożyczek jest zbyt dużo
Podobnie, jak wiele jest osób prywatnych, które toną w spirali zadłużenia, nie brakuje też firm, które przeliczyły swoje możliwości kredytowe i pożyczkowe. Często suma spłacanych rat jest nadmiernym obciążeniem dla firmowego budżetu, choć każda rata z osobna wydaje się przecież mała i finansowo całkowicie niegroźna. Zanim firma popadnie w spore zadłużenie, warto działać i szukać rozwiązań. Jednym z nich może być kredyt konsolidacyjny, czyli połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jedną całość. Dzięki konsolidacji można połączyć nie tylko kredyty i produkty bankowe, ale również różnego rodzaju chwilówki i pożyczki ratalne, zaciągnięte w firmach pozabankowych. To dobre rozwiązanie, gdyż dzięki temu zamiast kilku czy kilkunastu rat spłacanych co miesiąc, uzyskujemy tylko jedną ratę, która dodatkowo jest niższa niż suma wszystkich dawnych rat. Oczywiście wiąże się to ze sporo dłuższym okresem spłaty, jednak i tak takie rozwiązanie jest bardzo opłacalne i warto je rozważyć. Dzięki konsolidacji można odetchnąć finansowo i skupić się na rozwoju firmy zamiast na zamartwianiu się, skąd co miesiąc wziąć środki na spłatę rat.
Wybór dobrej oferty
Kredyty konsolidacyjne są dziś bardzo powszechne i chętnie zaciągane, nic więc dziwnego, że można je znaleźć w ofercie większości banków. Każdy z nich ma nieco inną ofertę, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny bank, warto porównać sobie kilka bądź kilkanaście ofert kredytowych. Sprawdzajmy nie tylko, jak wygląda wysokość raty czy oprocentowanie, ale również wiele innych parametrów, formalności czy wymagań, jakie trzeba spełnić. Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny trzeba bowiem złożyć wniosek kredytowe, podać w nim wszystkie swoje i firmowe dane, często też dostarczyć wiele dokumentów potwierdzających zdolność kredytową czy uzyskiwane przez firmę dochody. Czasem proces weryfikowania wniosku kredytowego trwa dość długo, warto więc uzbroić się w cierpliwość. Jeśli jednak decyzja będzie pozytywna, kredyt konsolidacyjny może być prawdziwym wybawieniem dla firmowych finansów.