Wysłanie towaru za granicę wymaga spełnienia wielu formalności, których celem jest bezproblemowe dostarczenie produktów do docelowego odbiorcy. Jedną z kwestii, o których należy pamiętać, jest prawidłowe wypełnienie CMR, czyli międzynarodowego listu przewozowego. Jest to dokument, na podstawie którego odbywa się przewóz, a także załatwiane są wszelkie formalności na granicy czy granicach, gdy towar jedzie na większą odległość.
Jednym z elementów, na podstawie których odbywa się transport międzynarodowy jest konwencja cmr podpisana w Genewie w 1956 roku, a z biegiem czasu przystępowały do niej kolejne kraje, w tym Polska. Międzynarodowy list przewozowy, czyli CMR jest dokumentem, który łączy strony transakcji, jest potwierdzeniem zawarcia umowy między stronami, a także ułatwia sprawny przebieg przewozu. List wystawia się przed wysłaniem towaru za granicę w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, z których każdy ma taką samą moc prawną. Jeden z egzemplarzy pozostaje u nadawcy, drugi jest przekazywany przewoźnikowi, trzeci natomiast dołącza się do przesyłki i docelowo trafia on do odbiorcy razem z towarem.
Co znajduje się w CMR?
Międzynarodowy list przewozowy nie ma jednego, powszechnie obowiązującego wzoru, dlatego w różnych firmach może wyglądać nieco inaczej. Za każdym razem powinny się w nim jednak znaleźć konkretne informacje. Przede wszystkim, list musi zawierać dokładne dane nadawcy i odbiorcy, a także przewoźnika, który zajmować się będzie transportem towaru. Ważna jest również informacja na temat samego towaru – ilości sztuk bądź też wagi, wymagań na czas transportu, a także informacja, czy jest to towar wymagający specjalnego traktowania podczas przewożenia. W liście Znajdują się również dane dotyczące kosztów przewozu – zarówno cena usług przewoźnika, jak i należności celne i wszystkie koszty dodatkowe, które pojawiać się będą po drodze. W liście przewozowym mogą również znaleźć się takie zapisy, jak zakaz przeładunku, koszty, które na siebie przejmuje nadawca, termin dostarczenia przesyłki, a także dokumenty, jakie poza listem przewozowym dostał przewoźnik i powinien je przekazać odbiorcy.
Warto wypełniać elektronicznie
W dobie rozwoju wszelkich technologii, także międzynarodowy list przewozowy dostępny jest w wersji elektronicznej. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu cały proces wysyłania towarów można uporządkować, przyspieszyć i przede wszystkim ułatwić. Elektroniczny CMR jest łatwiejszy do wypełnienia, gdyż wiele danych można wpisać automatycznie, skracając czas przygotowania towaru do wysyłki. To także spore ułatwienie dla przewoźnika, który ma dostęp do listu z poziomu telefonu czy tabletu, nie musi cały czas mieć pod ręką papierowych dokumentów. List w formie elektronicznej nie zagubi się i nie zniszczy, a zarówno nadawca, jak i odbiorca mogą śledzić drogę towaru i zawsze wiedzieć, gdzie się znajduje. Korzystanie z elektronicznego CMR ułatwia cały proces przewozu, warto więc z niego skorzystać, szczególnie gdy towarów na co dzień wysyłanych jest sporo i do różnych odbiorców.