Rozmowa kwalifikacyjna to kolejny etap rekrutacji, na który dostają się osoby, których CV i dokumenty aplikacyjne zainteresują potencjalnego pracodawcę. Jest to też etap, którego celem jest wyłonienie przyszłego pracownika. Sporo więc zależy od tego, jak wypadniemy i zaprezentujemy się osobie przeprowadzającej rekrutację. Przed rozmową kwalifikacyjną warto więc dobrze się przygotować, a jednocześnie być gotowym do odpowiadania na wiele pytań, wśród których nie wszystkie są łatwe i bezproblemowe.
Jeśli chcemy łatwo i bezproblemowo odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, na wstępie dobrze poznajmy firmę, do której aplikujemy. Wystarczy wejść na jej stronę www i dokładnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami. Bardzo często padają bowiem pytania związane z firmą lub dlaczego chcemy w niej pracować. Warto mieć na to gotową odpowiedź, co na pewno zmniejszy stres w trakcie samego spotkania.
Nie wszystkie pytania są wygodne
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej wiele pytań wynika wprost z informacji, jakie umieszczamy w naszym CV czy liście motywacyjnym. Są to więc pytania dotyczące naszego wykształcenia czy poprzedniego zatrudnienia. Warto więc zawsze pisać w CV prawdę, bo ewentualne nieścisłości zostaną na pewno dosyć szybko wykryte. Możemy również być zapytani o dużą dziurę w CV pomiędzy nauką a pracą lub pomiędzy poszczególnymi firmami, w których pracowaliśmy w przeszłości. Zamiast odpowiadać, że byliśmy bezrobotni czy dużo czasu spędziliśmy na szukaniu zatrudnienia, lepiej jest odpowiedzieć, że dokształcaliśmy się lub zdobywaliśmy nowe kompetencje zawodowe. Dzięki temu będziemy jawić się przyszłemu pracodawcy jako osoby odpowiedzialne i ambitne, które nieustannie dążą do powiększania swoich kwalifikacji i rozwoju zawodowego.
Pytania o zarobki
W wielu firmach na rozmowach kwalifikacyjnych padają pytania o to, ile chcielibyśmy zarabiać. To trudna kwestia, gdyż często pracodawca w taki sposób chce znaleźć osobę, która ma jak najniższe wymagania finansowe. Jednak warto pamiętać, by podawać faktycznie takie zarobki, jakich oczekujemy bez sztucznego ich zaniżania. Pracownik, który jest fachowcem w swojej dziedzinie i zna swoją wartość będzie dobrze postrzegany przez firmę, która również profesjonalnie podchodzi do kwestii finansowych. Warto również pamiętać, że pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to nie tylko domena przyszłego pracodawcy. Osoba, która ubiega się o zatrudnienie również ma prawo zadawać pytania, a ich odpowiedni dobór ma wpływ na to, jak jest postrzegana i odbierana przez rekrutera. Warto więc zadawać pytania dotyczące firmy, jej rozwoju, warunków pracy, miejsca wykonywania obowiązków zawodowych. Im więcej informacji uzyskamy, tym więcej czasu zaoszczędzimy sobie, jeśli okaże się, że forma zatrudnienia czy warunki wykonywania pracy są dalekie od tych przez nas oczekiwanych.