Sprawnie prowadzona rehabilitacja to konieczność, jeśli chcemy powrócić do zdrowia. Wiele osób musi korzystać z rehabilitacji bardzo często, co związane jest z koniecznością brania wolnego w pracy. Pracodawcy raczej przychylnie patrzą na pracowników, którzy potrzebują wziąć wolne na zabiegi rehabilitacyjne – dobry pracownik to przecież sprawny pracownik.
Wiele chorób, dolegliwości czy urazów wiąże się z wielotygodniowym, czy nawet wielomiesięcznym leczeniem. Pracownicy muszą więc często przebywać na zwolnieniach lekarskich, gdyż ich dolegliwości uniemożliwiają im wykonywane codziennych obowiązków zawodowych. Zdarza się jednak, że leczenie podstawowe jest już zakończone i pracownik może wrócić do pracy, jednak nadal powinien wspierać się rehabilitacją. Wtedy pracownicy powinni skonsultować z pracodawcą możliwość wychodzenia na rehabilitację w godzinach pracy. Trzeba jednak pamiętać, że najczęściej taką nieobecność trzeba odrobić w innych godzinach.
Różne pory zajęć rehabilitacyjnych
Gdyby każdy pracownik, który ma jakiekolwiek dolegliwości wymagające rehabilitacji, brał sobie wolne w pracy, firma mogłaby kiepsko funkcjonować. Dlatego też warto dopasować pory zabiegów rehabilitacyjnych do możliwości oraz do obowiązków zawodowych. Jeśli rehabilitacja ma być stała, codzienna i prowadzona w konkretnych godzinach, lepszym rozwiązaniem będzie wzięcie zwolnienia lekarskiego, zamiast codzienne wychodzenie do ośrodka zdrowia czy przychodni.
Dobrym rozwiązaniem może też być korzystanie z usług centrów rehabilitacji, które pracują także w godzinach popołudniowych i wieczornych. Takie prywatne gabinety często mają o wiele lepszy i nowocześniejszy sprzęt rehabilitacyjny niż ośrodki publiczne, można więc liczyć na usługi realizowane na najwyższym poziomie.
Nie zaniedbuj rehabilitacji
Wiele osób, które mają dolegliwości narządu ruchu lub inne problemy wymagające regularnej rehabilitacji, zaniedbuje tę konieczność z powodu pracy i niemożliwości wzięcia wolnego. Obawa o pracę jest jak najbardziej zrozumiała, jednak trzeba pamiętać, że brak rehabilitacji iw wielu przypadkach może przyspieszać rozwój choroby, powodować nasilenie dolegliwości czy rozwój dodatkowych problemów zdrowotnych. Jeśli zaniechamy rehabilitacji w czasie, gdy jest ona zalecana przez lekarza, może się okazać, że po kilku miesiącach czy latach choroba rozwinie się tak mocno, że będzie trudna lub niemożliwa do wyleczenia.
Jest tak chociażby w przypadku dyskopatii, na które chorują osoby pracujące w trybie siedzącym. Takie dolegliwości kręgosłupa we wczesnym stadium możliwe są do zniwelowania poprzez prawidłowo prowadzone zabiegi rehabilitacyjne. Jeśli jednak ich zaniechamy, po kilku latach zwyrodnienia kręgosłupa będą na tyle duże, że konieczna będzie operacja. Nie zaniedbujmy więc rehabilitacji wtedy, gdy jest ona konieczna. To najważniejszy element powrotu do zdrowia, który decyduje o naszej późniejszej sprawności.