Każdego roku Holandia cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród społeczeństwa polskiego. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, ze względu na większe perspektywy pracy oraz wyższe wynagrodzenie. Trzeba jednak o czymś pamiętać. Tak jest – właśnie o rozliczeniu podatku. Co należy zrobić, aby otrzymać zwrot podatku po pracy w tym pięknym kraju tulipanów? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.
Rozliczanie pracy w Holandii – to obowiązek czy przywilej?
Aby zgłębić temat rozliczenia podatku z pracy w Holandii, na samym wstępie musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jest to konieczne? Otóż tak. Złożenie rocznej deklaracji to zarówno przywilej, jak i obowiązek. Co grozi w momencie gdy się z tego nie wywiążemy? Jeżeli spóźnimy się z rozliczeniem podatku lub w ogóle go nie rozliczymy, narażamy się na kary finansowe mniejsze bądź większe. Zdarza się również, że sprawa zostaje zgłoszona do sądu – zdecydowanie nie warto do tego dopuszczać, ponieważ wysokość kosztów wyrażana jest w tysiącach euro, a w końcu pojechaliśmy do Holandii, aby zarobić, a nie jeszcze do tego wyjazdu dopłacać, prawda? Dlatego nie zostawiaj formalności na ostatnią chwilę – po prostu nie warto. Jeżeli już dziś chcesz się rozliczyć z pracy, to wejdź na stronę internetową – https://rozliczpodatek.pl/zwrot-podatku-z-holandii/ i wybierz odpowiednie dla siebie biuro rachunkowe.
Co jest niezbędne przy rozliczaniu dochodów z Holandii?
Tak więc, skoro już wiemy, że bez względu na to czy otrzymasz zwrot podatku, czy też nie, i tak musisz złożyć zeznanie do urzędu skarbowego w Holandii. W tym celu musisz przygotować kilka ważnych dokumentów.
- Karta podatkowa – inaczej mówiąc, jest to odpowiednik polskiego PIT-11.
- Zaświadczenie UE/WE – czyli dokument, po który musisz zgłosić się do polskiego Urzędu Skarbowego. Dlaczego jest taki ważny? Ponieważ dzięki niemu organy podatkowe są w stanie ustalić, czy należą Ci się jakieś ulgi podatkowe.
- Odcinek z wypłaty – tzw. salaris, otrzymujesz go wraz z wypłatą i zawiera on informacje o wysokości Twojego wynagrodzenia, podatku, a także odprowadzanych składkach ubezpieczeniowych.
- Kopia polskiego zeznania PIT-36.
- Kopia dowodu tożsamości.
- Dane konta bankowego – czyli wszystkie informacje, które są niezbędne do wykonania przelewu.
Rozliczanie podatku jak sam widzisz, wiąże się z koniecznością dostarczenia wielu dokumentów, o których bardzo łatwo jest po prostu zapomnieć. Z tego względu najpewniej będziesz się czuł gdy powierzysz to zadanie sprawdzonej firmie rachunkowej. Ranking biur podatkowych, który z łatwością znajdziesz w internecie, zawiera najważniejsze informacje o biurach oraz ich ofertach, a kolejność tworzona jest na podstawie opinii klientów, którzy już mieli okazję skorzystać z ich usług.