Rozmowa kwalifikacyjna — co musisz wiedzieć?
Jak sama nazwa na to wskazuje, rozmowa kwalifikacyjna to nic innego jak dialog pomiędzy pracodawcą a przyszłym pracownikiem. Kwalifikuje ona go pod względem przydatności dla danej firmy i sprawdza jego kompetencje w zakresie zadań przewidzianych przez przedsiębiorstwo. W poniższym artykule dowiesz się jak wypaść najlepiej podczas rozmowy o pracę.
Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej
Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest szalenie ważne, w przypadku starania się o pracę. To właśnie na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter oceni nie tylko Twoje kompetencje, ale to, co sobą reprezentujesz.
Punktualność
Jest to istotna cecha, weryfikowana przez pracodawcę już na Waszym pierwszym spotkaniu. Nie możesz się spóźnić! Najlepiej zostaw sobie rezerwę 10 minut przed czasem, by przyjść najpunktualniej, jak tylko się da. Możesz również przeznaczyć ją na ewentualne wyciszenie się i przygotowanie się do rozmowy.
Spokój
Tylko on Cię uratuje! Jeśli będziesz niepewny siebie podczas rozmowy o pracę, rekruter od razu to wyczuje. Rozmowa kwalifikacyjna jest dla Ciebie szansą na nową pracę. Staraj się przez to skupić na jej pozytywach i wypaść jak najlepiej podczas pierwszego kontaktu ze swoim przyszłym pracodawcą.
Ubiór
Powinien być schludny, czysty i zadbany. Wyprasowana koszula stanowi tutaj wizytówkę Twojej dbałości i estetyki. Warto również zapoznać się z dress-cod’em obowiązującym w firmie, gdzie starać się będziesz o pracę. Wiadomo, że inaczej pójdziesz ubrany na rozmowę kwalifikacyjną do pracy w korporacji, a inaczej aplikując do restauracji. Najważniejsza jest jednak estetyka i twój ogólny, zadbany wygląd.
Przygotowanie merytoryczne
Przed pójściem na jakąkolwiek rozmowę o pracę, powinieneś zrobić research wiadomości o interesującej Cię firmie. Rekruter będzie wtedy wiedział, że zależy Ci na pracy, oraz wykażesz zaangażowanie w sam proces aplikacyjny. Na rozmowie bowiem może paść pytanie, sprawdzające twoją wiedzę o przedsiębiorstwie, gdzie starasz się o angaż.
Przebieg rozmowy rekrutacyjnej
Pierwszy, niewerbalny kontakt z Twoim rekruterem, to moment, w którym oboje się witacie. To właśnie tutaj robisz tzw. pierwsze wrażenie, którego nie da się już powtórzyć.
Mowa ciała, mimika twarzy, gestykulacja
Pamiętaj, że najwięcej o człowieku nie mówią jego słowa, a właśnie czyny. To mowa ciała zdradzi, ewentualny stres, niepewność lub nadmierną gonitwę myśli. Postaraj się, aby ekspresja Twojego ciała była jak najbardziej spokojna i stonowana. Unikaj gwałtownej gestykulacji i zapanuj nad mimiką twarzy (kolokwialnie mówiąc, nie rób głupich min). Ważna jest również postawa Twojego ciała. Zgarbiona sylwetka pokaże Twoją niepewność, a splecione na piersi ręce, zamkniętą postawę.
Uścisk dłoni
Co może pójść nie tak? A właśnie, że wiele.
Pierwszy uścisk dłoni, tak samo, jak ogólna postawa ciała, mówi wiele o człowieku, w trakcie pierwszego spotkania. Liczy się siła uścisku, czas jego trwania, oraz kontakt wzrokowy w trakcie. Postaraj się, zatem by nie był ani za lekki, ani za mocny, nie trwał za długo i co najważniejsze — patrz w oczy podczas uścisku dłoni. Wywrze to pozytywne wrażenie na Twoim rekruterze i sprawi, że zapamięta Cię jako pewną siebie, acz stonowaną osobę.
Small talk
Rekruterzy często rozluźniają atmosferę poprzez niezobowiązującą, wydawać by się mogło nic nieznaczącą pogawędkę na początku rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawca zazwyczaj wtedy może zapytać o dojazd, ogólne samopoczucie lub nawet poruszyć powszechny temat (np. o pogodzie). Wykorzystaj ten moment na przygotowanie się do dalszego etapu rozmowy kwalifikacyjnej.
Prezentacja swojej osoby
Wypadnij tutaj jak najlepiej! Powiedz coś, co wyróżni Cię na tle innych kandydatów i przedstaw się w jak najlepszym świetle. Miej jednak na uwadze to, co napisałeś w CV. Wszelkie nieścisłości między tym, co powiedziałeś, a co zawarłeś w dokumentach, wychwyci Twój rekruter. Może to zaświadczyć o braku szczerości z przyszłym pracodawcą.
Przykładowe wzory CV znajdziesz tutaj.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
Jest dużo kwestii, które interesują rekrutera względem Twojej osoby. Wiele pytań jednak pozostaje kluczowymi, przez co zadawane są w przypadku większości rozmów rekrutacyjnych:
- Czym motywujesz, swoją aplikację?
- Jak oceniłbyś swoje kompetencje/kwalifikacje?
- Jakie są Twoje oczekiwania, względem firmy?
Pamiętaj, żeby na każde z pytań odpowiadać z sensem, zwięźle i na temat. Ważnym jest również, by poczekać, aż rekruter skończy zadawać pytanie. Wtedy możesz zacząć mówić, bez ryzyka, że wejdziesz w słowo rozmówcy. Możesz także zastanowić się nad odpowiedzią i skupić się nad tym, by była ona jak najbardziej rzeczowa.
Podsumowując
Na rozmowie kwalifikacyjnej musisz być sobą, w swojej najlepszej wersji. Rozmowa kwalifikacyjna jest narzędziem służącym do oceny twoich kompetencji, ale też wyrabia o Tobie pierwsze wrażenie w oczach pracodawcy.