Ochrona przeciwpożarowa w miejscu pracy to kwestia, która często bywa pomijana i traktowana nie do końca poważnie. Tymczasem przepisy przeciwpożarowe nie powstały po to, by dręczyć przedsiębiorców w razie kontroli, ale by zapewniać bezpieczeństwo osób oraz mienia. Warto się do nich stosować w każdej firmie, szczególnie w tych branżach, gdzie niebezpieczeństwo wystąpienia pożaru jest dosyć wysokie.
W budynkach biurowych, gdzie pracownicy wykonują swoje obowiązki przy biurkach i komputerach ryzyko pożaru jest zdecydowanie niższe niż w zakładach przemysłowych na halach produkcyjnych czy w pomieszczeniach magazynowych. Oczywiście nie oznacza to, że w biurowcach można sobie zapomnieć o przepisach. W takich budynkach też wystarczy zwykłe zwarcie instalacji elektrycznej, by powstał trudny do ugaszenia pożar. Warto więc zadbać o wszystkie elementy ochrony przeciwpożarowej – od sprawnych systemów alarmowych po bezpieczne wyposażenie wnętrza.
Trudniej w zakładach produkcyjnych
Pracownicy, którzy swoje obowiązki wykonują w halach produkcyjnych, dużych zakładach przemysłowych, przy skomplikowanych maszynach lub niebezpiecznych związkach chemicznych muszą liczyć się z tym, że w takich miejscach zagrożenie pożarowe jest o wiele większe. Dlatego też muszą być właściwie przeszkoleni pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy. Przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa ryzyko pożaru nawet na trudnym stanowisku jest nieduże. Problem pojawia się wtedy, gdy obowiązki na skomplikowanym stanowisku wykonuje osoba nie do końca do tego przygotowana. Wtedy wszystkie zagrożenia są zdecydowanie bardziej realne. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze kwestie bezpieczeństwa zależą od pracowników. Bardzo często jest to związane z konstrukcją budynku i odpowiednimi zabezpieczeniami.
Bezpieczeństwo w każdym aspekcie
Każdy właściciel firmy powinien dbać o bezpieczeństwo pracowników i firmowego mienia we wszystkich możliwych aspektach. Przede wszystkim, trzeba zadbać o to, by sama konstrukcja budynku była wykonana zgodnie z przepisami i posiadała wszelkie zabezpieczenia przeciwpożarowe, takie jak drzwi aluminiowe wewnętrzne i zewnętrzne, odpowiednio zaprojektowaną stolarkę okienną, a także wszystkie możliwe systemy zabezpieczające. Dbałość o bezpieczeństwo pracowników w każdym zakładzie pracy powinna być wartością nadrzędną. Na nic bowiem szybkość produkcji czy spore oszczędności, jeśli prędzej czy później w zakładzie pojawi się pożar lub inne poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników. Na zabezpieczeniach nigdy tez nie należy oszczędzać, gdyż zawsze wiąże się z tym więcej szkód niż korzyści. Pracodawcy, którzy szukają oszczędności na bezpieczeństwie, najczęściej w bliższej lub dalszej przyszłości płacą kary po kontrolach z inspekcji pracy lub spore odszkodowania po wypadkach przy pracy. A najczęściej są to o wiele większe pieniądze niż te, które ponieśliby na zabezpieczenia.