Świeża, źródlana woda dostarczana organizmowi w odpowiednich ilościach każdego dnia pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, jak również wspomaga koncentrację i efektywność pracy mózgu. Dlatego zapewnienie pracownikom stałego dostępu do wody pitnej jest nie tylko obowiązkiem każdego pracodawcy, ale także rozsądnym krokiem, który pomoże zwiększyć wydajność pracy. Wiele firm inwestuje zatem w dystrybutory do wody, do których regularnie dostarczane są kilkunastolitrowe butle z wodą. Dodatkowo w ofercie wielu dostawców wody znajduje się również sanityzacja dystrybutora. Na czym polega ta usługa i dlaczego jest obowiązkowa?
Dbałość o dystrybutor na co dzień
Aby jak najdłużej cieszyć się prawidłowym działaniem każdego urządzenia, trzeba przede wszystkim poprawnie z niego korzystać. Niezależnie od cyklicznej sanityzacji, o dystrybutor do wody należy dbać na co dzień, już od momentu zainstalowania go w biurze czy w domu. Urządzenie powinno stać na równej powierzchni (pomocna będzie poziomica), we właściwej odległości od ścian, w niezbyt nasłonecznionym miejscu, jak najdalej od źródeł ciepła i światła. Przynajmniej raz na tydzień (lub częściej, w zależności od intensywności użytkowania dystrybutora) warto wyczyścić wilgotną ściereczką obudowę, kraniki oraz ociekacz, na którym stawiamy kubki podczas nalewania wody. Na czas dłuższej nieobecności w firmie (np. urlopów czy przerw świątecznych) najlepiej zdjąć butlę i opróżnić zbiorniki wody oraz odłączyć dystrybutor od zasilania. Przed ponownym uruchomieniem należy pamiętać o odpowietrzeniu kraników.
Procedura sanityzacji
Sanityzacja dystrybutora do wody musi być przeprowadzana co najmniej raz na pół roku. Usługę wykonują specjaliści z firmy dostarczającej wodę, przy pomocy atestowanych środków. Sanityzacja polega na bardzo dokładnym wyczyszczeniu i dezynfekcji całego dystrybutora, a w szczególności tych elementów, które stale mają bezpośredni kontakt z wodą. Są one odkamieniane i czyszczone parą wodną pod dużym ciśnieniem. Jeśli w trakcie sanityzacji zostaną wykryte usterki lub nieprawidłowości w działaniu dystrybutora, wadliwe części są od razu naprawiane lub wymieniane na nowe. Po dokładnej dezynfekcji urządzenie jest uruchamiane i testowane, zanim zostanie oddane do ponownego użytku.
Dlaczego trzeba przeprowadzać sanityzację?
Jak czytamy na stronie jednego z najpopularniejszych dostawców wody do dystrybutorów – https://www.getfresh.pl/firma/produkty-uslugi/sanityzacja-dystrybutorow – sanityzacja jest usługą wymaganą m.in. przez Krajową Izbę Gospodarczą Przemysłu Rozlewniczego oraz stowarzyszenie Watercoolers Europe. W trakcie codziennego użytkowania dystrybutora gromadzą się na nim rozmaite zanieczyszczenia, zarówno te z zewnątrz (kurz, opary, tłuszcze), jak też od wewnątrz – naturalnym procesem jest wytrącanie się z wody składników mineralnych, które w kontakcie z elementami urządzenia mogą tworzyć na nim osad. W związku z tym systematycznie wykonywana sanityzacja sprawia, że dystrybutor działa sprawniej i zużywa mniej prądu, zaś smak wody pozostaje nieskazitelny.
Nam w zupełności wystarczają odżelaziacze wody, które doskonale filtrują wodę w domu. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to podam link do sklepu w którym kupiłem cały zestaw: http://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Odzelaziacze/74. Sprawdza się rewelacyjnie!