Skierowania i recepty w sieci – czy są tam bezpieczne?

Korzystanie z opieki zdrowotnej jest w dzisiejszych czasach zdecydowanie bardziej wygodne niż jeszcze kilka lat temu. Wszystko dzięki rozwojowi nowych technologii, które ułatwiają wszystkie formalności związane z zapisywaniem się do lekarza, uzyskiwaniem e-recept czy skierowań. Wiele osób, które korzystają z takiej formy leczenia zadaje sobie pytanie, czy ich dane w sieci są bezpieczne. Okazuje się jednak, że nie ma absolutnie żadnych powodów do niepokoju.

Przez internet możemy dziś w kwestii naszego zdrowia zrobić całkiem sporo. Przede wszystkim, wiele przychodni umożliwia umawianie się na wizyty poprzez elektroniczne formularze. Nie ma więc konieczności dzwonienia do przychodni i czekania na połączenie. A każdy, kto kiedykolwiek próbował dodzwonić się do lekarza rodzinnego czy specjalistycznej przychodni doskonale wie, że może to czasem graniczyć z cudem. Przez internet bez problemu zrealizujemy również teleporadę, wypiszemy leki, zarówno te przyjmowane na stałe, jak i w razie nagłego zachorowania. Dużym ułatwieniem może być Internetowe Konto pacjenta, w którym znajdziemy wszystkie wypisane recepty, ich dawkowanie, a także informacje na temat leczenia.

Czy nasze dane są bezpieczne?

Korzystanie z erecept jest obecnie powszechne, a przy tym wyjątkowo wygodne. Wystarczy mieć czterocyfrowy kod, którzy przychodzi mailem czy smsem. Ten kod zastępuje papierową receptę. Podajemy go w aptece wraz z numerem PESEL, a farmaceuta w systemie znajduje wszystkie nasze niezbędne dane, które są konieczne do zrealizowania recepty. Wszystkie informacje znajdują się w wirtualnej przestrzeni, co może powodować pytania i obawy dotyczące ich bezpieczeństwa. Internetowe Konto Pacjenta jest aplikacją Ministerstwa Zdrowia, doskonale zabezpieczoną pod każdym względem, także przed dostępem osób niepowołanych. Do naszego IKP mamy dostęp wyłącznie my sami – tworzymy go poprzez profil zaufany, który również jest niemożliwy do podrobienia przez inne osoby. Możemy też mieć dostęp do IKP naszych dzieci, a także osób bliskich, które nas do tego upoważnią. Osoby niepowołane na pewno nie wejdą na nasze IKP, nie sprawdzą, gdzie i na co się leczymy, ani jakie leki przyjmujemy.

Wygodne i bezproblemowe e-recepty

Posiadanie IKP i dostępu do przeróżnych aplikacji związanych z ochroną zdrowia jest niezwykle wygodne. To wszystko, co jeszcze do niedawna trzeba było załatwiać osobiście, dziś można wykonać bez wychodzenia z domu. W IKP mamy dostęp do naszych recept, które wypisywane są zarówno przez lekarzy rodzinnych, jak i lekarzy specjalistów. Możemy więc mieć pełną kontrolę nad naszym leczeniem. E-receptę możemy realizować w każdej aptece, co więcej – nie ma konieczności kupowania wszystkich zapisanych leków od razu i w tym samym miejscu. Można podzielić receptę na części i zrealizować je w różnych aptekach. Dzięki IKP mamy też dostęp do historii naszego leczenia, co jest sporym ułatwieniem w przypadku zmiany przychodni czy kontaktu z nowym lekarzem. Specjalista może sprawdzić sobie wirtualnie nasza historię, nie musimy gromadzić dokumentacji z jednej przychodni i fizycznie dostarczać jej do innej. Jak widać posiadanie Internetowego Konta Pacjenta ma szereg zalet, a wszelkie obawy dotyczące bezpieczeństwa informacji są całkowicie nieuzasadnione.

Polecamy:
Jak zostać konsultantką Avon i czemu warto to zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *