Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym może pojawić się wiele sytuacji, w których warto skorzystać z pomocy prawnej. Niekiedy takie wsparcie jest wręcz konieczne – zwłaszcza gdy sprawa jest skomplikowana, wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi czy wymaga reprezentacji przed sądem. Wyjaśniamy, w jakim zakresie usługi radcy prawnego mogą być pomocne oraz czy posiada on takie same kompetencje jak adwokat.
Adwokat a radca prawny – czy jest różnica?
Wiele osób może się zastanawiać nad tym, czy radca prawny i adwokat mają te same uprawnienia i obowiązki. Pierwsi prawnicy działali już w starożytności. Nazywano ich wówczas adwokatami. Z kolei zawód radcy prawnego powstał w Polsce w latach 60. XX wieku. Początkowo tak nazywano prawników, którzy pracowali „etatowo” dla konkretnego przedsiębiorstwa państwowego. Z upływem czasu ich kompetencje sukcesywnie się przekształcały oraz zwiększały.
Obecnie radca prawny, tak samo jak adwokat, może udzielać klientom porad prawnych i pomocy w każdej dziedzinie prawa, czyli przykładowo w zakresie prawa administracyjnego, gospodarczego, rodzinnego, cywilnego, skarbowego czy karnego. Ma także możliwość reprezentowania klientów przed sądem i innymi instytucjami prywatnymi oraz publicznymi.
Radców prawnych znajdziesz na: https://www.galinski-kleina.pl/
Z jaką sprawą do radcy prawnego?
Zakres usług kancelarii radcowskiej może być bardzo szeroki. Najczęściej zatrudniają one prawników biegłych w następujących dziedzinach:
- prawo gospodarcze, handlowe i kompleksowa obsługa firm – pomoc prawna w zakładaniu i prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Doraźna lub stała i kompleksowa obsługa prawna jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek – od opiniowania umów, regulaminów, statutów, po przeglądy prawne, doradztwo w zakresie prawa pracy, przeprowadzanie restrukturyzacji czy likwidacji.
- sprawy rodzinne – radca prawny może udzielać porad i prowadzić sprawy związane z rozwodem, podziałem majątku, alimentami, ustaleniem kontaktów z dziećmi. Radca prawny pomoże nam w zakresie sporządzania odpowiednich pism, przygotowania dokumentów, może także reprezentować nas przed sądem.
- sprawy spadkowe – radca prawny jest upoważniony do prowadzenia spraw związanych z nabyciem czy odrzuceniem spadku. Można skorzystać również z jego porady dotyczącej kwestii dziedziczenia czy sporządzania testamentu.
- obrót nieruchomościami – inwestorzy, deweloperzy czy wykonawcy, ale również klienci indywidualni mogą korzystać z pomocy radcy prawnego w zakresie nabywania i zbycia nieruchomości, najmu, dzierżawy czy zarządzania nieruchomościami.
Zakresu usług świadczonych przez radcę prawnego jest oczywiście znacznie większy. Uzyskamy od niego pomoc prawną także w przypadku m.in. ściągania wierzytelności, prawa autorskiego, ochrony wizerunku, prawa karnego, mediacji sądowych, odszkodowań czy też prawa podatkowego.
Ze wsparcia radcy prawnego możemy skorzystać jednorazowo, np. gdy sprawa dotyczy konkretnego przedsięwzięcia czy problemu. Współpraca z prawnikiem może być także stała i kompleksowa. Tak dzieje się np. w przypadku prowadzenia firmy, która wymaga stałej obsługi prawnej.