Głównym zadaniem stomatologa jest zapewnienie bezpiecznej i skutecznej opieki dentystycznej dla pacjentów. Dentystami są specjaliści specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu różnych problemów dotyczących zdrowia jamy ustnej. Ci specjaliści są zobowiązani do ukończenia czteroletniego uzupełniającego szkolenia poza studiami licencjackimi, co czyni ich wysoko wykwalifikowanymi do pełnienia tej roli.
Mogą pracować w stomatologii ogólnej lub koncentrować swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinach ortodoncji, chirurgii jamy ustnej i szczękowo-twarzowej, przyzębia lub endodoncji. Niezależnie od tego, czy otwierają własną praktykę czy współpracują z zespołem specjalistów stomatologii często nadzorują pracę innych osób w biurze, w tym higienistki i asystentów.
Stomatolog – kariera
Dentyści zobowiązani są do ukończenia rygorystycznych studiów i spełniania wysokich standardów i to z ważnych przyczyn: bez względu na to, czy podaje się miejscowe znieczulenie, wykonuje się usuwanie zębów czy też wykonuje się dopasowanie pacjentów do protez, pacjenci powierzają dentystom zdrowie jamy ustnej i samopoczucie. To dlatego ważne jest, by ukończyć co najmniej studia licencjackie. Choć studenci mogą zdecydować się na ukończenie niekonwencjonalnego programu nauczania, ci, którzy wybierają stomatologię jako opcję kariery – muszą to potraktować poważnie.
Czy są uczelnie, gdzie można zdobyć uprawnienia stomatologa bez matury?
Owsem, są prywatne uczelnie oferujące licealistom, którzy nie poradzili sobie ze zdaniem egzaminu dojrzałości swoistą przepustkę na II rok studiów. Niestety jak się okazuje – jest to praktyka mająca na bakier z prawem. Jest to przykładowo Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu.
Na czym polega studiowanie stomatologii bez matury?
Wpisuje się kandydata na zerowy rok studiów, gdzie delikwent zyskuje status słuchacza i uczęszcza na zajęcia razem ze studentami pierwszego roku. Po roku studiów tego rodzaju ponownie podchodzą do matury – i jeśli tym razem ukończą ją z wynikiem pozytywnym to nie tracą pierwszego roku, ale automatycznie tak jak i wszyscy inni przystępują na drugi rok nauki. Jak się okazuje – chętnych na takie praktyki naprawdę nie brakuje.
Chociaż edukacja odgrywa kluczową rolę w zdolnościach i sukcesach stomatologów, wiele innych elementów wiąż się z powodzeniem kariery danej osoby. Dentyści muszą być dobrzy w identyfikowania problemu dotykającego pacjenta przed sformułowaniem skutecznego planu leczenia. Ponieważ małe dzieci i starsi pacjenci mogą nie być w stanie wytrzymać pewnych rodzajów zabiegów, stomatolodzy muszą znaleźć właściwe rozwiązanie odpowiadające ich potrzebom. Procedury stomatologiczne mogą powodować obawy i lęki u wielu pacjentów, ale dobry dentysta będzie czujny na to i okaże współczucie przed, w trakcie i po zabiegu. Poza tym – dentyści muszą zrównoważyć swój czas, jednocześnie zapewniając, że każda procedura zostanie wykonana bezpiecznie i zgodnie z ustalonymi protokołami.
Czy przygotuje do tego matura? Opcję wybranej ścieżki każdy powinien rozważyć osobiście.
W artykule wykorzystaliśmy materiały zaczerpnięte ze strony DENTICA – stomatologia zachowawcza Wrocław