Nasiona chia, jagody acai, jarmuż, spirulina, czy też komosa ryżowa to produkty spożywcze, które od jakiegoś czasu zaliczane są do tzw. grupy superfood, czyli super żywności. Superfood to termin odnoszący się do żywności, która jest w pełni naturalna i zawiera bardzo duże ilości cennych dla zdrowia witamin, minerałów i antyoksydantów. Dieta, która bogata jest w takie produkty spożywcze, może zapobiec licznym chorobom, a także poprawić ogólne samopoczucie. Dzięki antyoksydantom zawartym w super jedzeniu organizm może walczyć z wolnymi rodnikami, które odpowiedzialne są za szybszy proces starzenia się organizmu. Wszystko to brzmi niezwykle pozytywnie, jednak czy faktycznie super jedzenie jest takie super, czy jest to tylko zwykły chwyt marketingowy, który pomaga producentom generować większe przychody?
Wszystko zaczęło się od celebrytów z pierwszych stron gazet
Moda na superfood przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych dzięki celebrytkom z pierwszych stron gazet, które zaczęły wychwalać zbawienne właściwości niektórych produktów spożywczych. To właśnie za sprawą np. Gwyneth Paltrow spirulina, algi czy też jagody acai z dnia na dzień zaczęły być rozchwytywane przez coraz większą liczbę osób, a marketingowcy zwietrzyli bardzo dobrą okazję do zarobienia pieniędzy.
Pomysł na biznes
Rosnące zainteresowanie superżywnością spowodowało, iż coraz większa liczba producentów zaczęła importować z innych krajów spirulinę, komosę ryżową, jagody goji oraz pozostałe produkty zaliczane do grona super jedzenia. Niestety ceny tych produktów spożywczych nie należą do najtańszych, jednak dzięki licznym reklamom oraz artykułom w gazetach coraz większa liczba osób interesująca się zdrowym trybem odżywiania nie patrzy w ogóle na cenę produktu, tylko na jego właściwości lecznicze. Wiele osób żyje w przeświadczeniu, iż spożywanie produktów zaliczanych do grona superfood pomoże ustrzec się chorób, a także wyleczy różnego rodzaju nieprzyjemne dolegliwości. Oczywiście produkty zaliczane do grona superfood zawierają bardzo duże ilości cennych dla zdrowia wartości odżywczych, jednak nie trzeba wcale wydawać dużych pieniędzy na zakup superżywności, ponieważ tak naprawdę większość ze spożywanych na co dzień produktów można zaliczyć do tego grona.
Czy warto sięgać po superfood?
Produkty zaliczane do grona superfood zawierają cenne dla organizmu substancje, jednak warto wiedzieć o tym, iż np. jabłko, które nie jest zaliczane do tej grupy, wykazuje większe ilości cennych dla zdrowia właściwości niż np. nasiona chia. Termin superfood to tak naprawdę chwyt marketingowy mający na celu zwiększenie przychodów firm, które zajmują się sprzedażą produktów zaliczanych do grona super jedzenia. Zdecydowaną większość produktów superfood można bez problemu zastąpić tańszymi odpowiednikami, które mogą nawet zawierać większe ilości cennych składników odżywczych. Polskie produkty takie jak jarmuż, czosnek, natka pietruszki, czy też cebula to świetne zamienniki egzotycznych superfood, które są od nich nie tylko tańsze, ale również zdrowsze i smaczniejsze.
W artykule skorzystano z informacji zawartych na stronie http://analiza-zywnosci.pl/