Każdy sprzedający dwoi się i troi, żeby osiągać jak najkorzystniejsze wyniki. Weryfikuje wiele różnych metod, sprawdza każde nowe pomysły. Stara się gdyż wie, że od tego zależą losy jego firmy. Z kolei każdy rozsądny pracodawca dobrze wie, że w to, w co często należy wkładać i gdzie nie można szukać oszczędności to szkolenia. Techniki sprzedaży to tutaj jedna z najistotniejszych domen, gdzie organizacje przeprowadzające treningi dla biznesu specjalizują się. Jakie są przeznaczenia tego typu warsztatów? Co najczęściej one obejmują? Powodów takiego szkolenia dla firm jest zwykle bardzo dużo. Po pierwsze zwykle jest to zdobycie teoretycznej kompetencji o profesjonalnym otwieraniu rozmowy, kontynuowaniu jej, przełamywaniu tzw. lodów, a także prawidłowym zakańczaniu jej.
Następne, ważne, ćwiczone tutaj kompetencje to stawianie różnego typu pytań, korzystanie z wzorów konwersacji telefonicznych, programu wspierającego sprzedawców i negocjacji. Dodatkowo często obejmują one też najświeższe doniesienia i nowinki, jakimi chwalą się eksperci i trenerzy techniki sprzedaży. Szkolenie takie jest w takim wypadku ponad to atrakcyjne i pozwala na lepsze rezultaty wśród słuchaczy. Podsumowując, szkolenia sprzedażowe mogą mieć w swoim harmonogrami między innymi: – Reguły aktywnego słuchania i mówienia w momencie kontaktów telefonicznych z petentami – Sposoby zadawania pytań sugerujących i sondujących – Metody kreowania potrzeb pośród ewentualnych klientów – Sposoby przedstawiania oferty – Reguły przedstawiania ceny – Negocjacje cenowe – Techniki dotyczące autoprezentacji – Metody wzbudzania ufności wśród rozmówców – Pokonywanie obiekcji klientów – Kończenie rozmowy sprzedażowej – Kreowanie przyjaznego klimatu rozmowy – Utrzymywanie zaciekawienia rozmówcy – Typy osobowościowe ludzi – Sposoby postępowania z ‘trudnymi’ klientami –
Wzory rozmów telefonicznych i używanie ich – Elementy dobrego zachowania – Sposoby postępowania z klientem kluczowym Czy sprzedawców powinno się szkolić w innych dziedzinach? Patrząc z innej perspektywy przy kształceniu sprzedawców nie można się ograniczać jedynie do treningów kompetencji twardych. Trzeba także pamiętać o fakcie, że kompetencje miękkie są tak samo, jeśli nie jednak ważniejsze. Poleca się tutaj pochylić się chociażby nad inwestycją w jedną z propozycji dotyczących tematyki motywowanie pracowników. Szkolenie takie powinno bardziej skupiać się na kierownikach, których również nie należy zapominać. Dlatego następną sugestią, wartą rozważenia są szkolenia menedżerskie. Gdzie szukać treningów? Z wyjątkiem rozważenia typu warsztatu np. zarządzanie projektami, szkolenia powinny być wybierane także pod innymi czynnikami.
Przede wszystkim trzeba sprawdzić dokładnie kwalifikacje specjalistów, osób je prowadzących. Warto aby byli to pracownicy przedsiębiorczy, a nie jedynie osoby z dużą wiedzą. Najbardziej pożądanym jest aby mieli wieloletnie dokumenty stażu w sektorze, jak również w pracy trenera. Dobrze jest także poszukać rady o kilku firmach i zdecydować się na taką, jaka była już przez zaprzyjaźnioną firmę sprawdzona. Nie należy sugerować się jedynie ceną – ze względu na to, że należy mieć w świadomości, że jakość w tym przypadku jest istotniejsza, a oszczędzanie nie może się zakończyć dobrymi efektami.