Kredyt jest jedną z możliwości wyjścia z problemów finansowych i często ostatnią możliwością załatania dziury w budżecie. Chociaż sam proces starania się o kredyt nie należy do trudnych, a całej procedurze pomagają pracownicy banku, to warto również podjąć refleksję nad mądrą spłatą zaciągniętego zobowiązania.
W chwili kiedy bardzo potrzebujemy pieniędzy udajemy się do banku, często nie podejmując refleksji nad wysokością kredytu czy innymi formalnościami. Warto jednać skonsultować się ze specjalistą, który podpowie, jak załatwić formalności związane z kredytem, aby jego spłata nie była dla nas dużym obciążeniem. Na kilka podstawowych pytań odpowie nam Tomasz Królikowski.
Jak wybrać kredyt, aby był on możliwy do spłaty?
Tomasz Królikowski: Przede wszystkim zanim zaczniemy myśleć o kredycie, należy zastanowić się, jaka kwota kredytu nas interesuje, a także podliczyć nasze miesięczne dochody. Dość dużo ludzi o tym zapomina, jednak przyglądając się domowemu budżetowi można obliczyć, ile miesięcznie można wydać na spłatę raty.
Na rynku znajduje się ilość ofert kredytów, która może przyprawić nas o zawrót głowy. Jak wybrać najkorzystniejszy dla nas wariant?
Tomasz Królikowski: Do tego służą porównywarki kredytów, radą służą również konsultanci bankowi. Obydwie opcje są wygodne i to od nas zależy, którą z nich wybierzemy. Porównywarka pozwoli nam w wygodny sposób wyszukać dostępne na rynku oferty o interesujących nas parametrach- wystarczy ustawić wysokość kredytu i okres spłaty za pomocą suwaków, a resztę roboty wykona wyszukiwarka. Zaś decydując się na pomoc konsultanta można być pewnym odpowiedzi na wszystkie wątpliwości.
Załóżmy, że wybraliśmy już bank i zadowalającą nas formę kredytu. Na co zwracać uwagę podczas formalności?
Tomasz Królikowski: Najważniejszym dokumentem w procesie dokonywania formalności w banku jest umowa. Podczas wizyty w banku należy dokładnie się z nią zapoznać, bowiem to małą czcionką najczęściej napisane są najważniejsze informacje. Przed podpisaniem umowy należy pytać o wszystkie wątpliwości.
Czy klient ma i w jakim stopniu wpływ na wygląd spłaty kredytu?
Tomasz Królikowski: Oczywiście, instytucje bankowe coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i biorą pod uwagę sugestie związane z wysokością rat czy długością spłacania zobowiązania.
Kiedy wiemy, że nie jesteśmy w stanie spłacić kolejnej raty- jakie mamy wówczas rozwiązania?
Tomasz Królikowski: Przede wszystkim nie należy chować głowy w piasek. Gdy wiemy, że nie będziemy w stanie zapłacić kolejnej raty należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem. Takie sytuacje zazwyczaj reguluje umowa bankowa. Placówka przygotowana na taką ewentualność może również zaproponować inne rozwiązanie, które pozwoli na spłatę kredytu możliwą dla kredytobiorcy, jak chociażby wakacje kredytowe, umożliwiające wolne od spłaty kredytu nawet przez trzy miesiące.
Jak więc widać jest dużo rozwiązań, które umożliwiają sensowne rozwiązania w przypadku, kiedy kredytobiorca nie jest w stanie terminowo spłacić raty.