Festiwal – bez względu na motyw przewodni, lokalizację czy ilość osób zawsze jest wydarzeniem wymagającym sporych przygotowań. Jednak powstało już tak wiele różnych naprawdę udanych festiwali, iż osoby które dzisiaj zajmują się ich organizacją mogą śmiało korzystać z doświadczeń i wskazówek osób, które mają to już za sobą, Zebraliśmy w tym miejscu kilka najbardziej istotnych zagadnień.
Współpracuj z właściwymi ludźmi
Na przykład warto zatrudnić kilku reżyserów, którzy mają różne obowiązki zamiast jednego, który musi zajmować się wszystkim- ta jasność ma kluczowe znaczenie. Później warto zatrudnić kilka kolejnych kluczowych osób, które mają różne specjalizacje (muzyka, produkcja, bar, działalność, marketing). Każdy wie co do niego należy. Jest to dobry sposób na rozłożenie obciążenia, dzięki temu wszyscy mogą być w 100% zaangażowani w to, co robią.
Konkretna wizja
Branża festiwali to dzisiaj zatłoczony rynek, więc warto się upewnić, że wie się co się chce przekazać. Konkretna wizja ma określić, kim jesteś i co chcesz pokazać. Ma ona pomóc podejmować decyzje co do tego, co dołączyć do całkowitego festiwalu – czy mają to być telewizory LCD wynajem na których będą wyświetlać się wzniosłe treści czy raczej zabawne grafiki. To naprawdę ma znaczenie.
Dofinansowanie
Jeśli nie możesz polegać jedynie na własnych oszczędnościach, najlepszym sposobem na rozpoczęcie pracy jest przekonanie jednego lub dwóch osób do tego, by uwierzyli w twoją wizję i zainwestowali w nią kilka tysięcy.
Firma
Stworzenie festiwalu dla przyjaciół to świetny sposób na rozpoczęcie, ale gdy tylko zaczniesz zbierać pieniądze z tego rodzaju eventów to musisz już założyć firmę i prawidłowo przeprowadzić rozliczenia na koniec roku. Sieć internetowa jest wspaniałym źródłem informacji na ten temat.
Lokalni przyjaciele
Problemy, takie jak skarga na hałas, zatłoczone drogi dojazdowe lub brak odpowiedniej licencji mogą wystarczyć, aby festiwal się nie odbył. Zapoznaj się osobiście z zarządzaniem wybranym na event miejscem. Zarządzaj swoimi oczekiwaniami od pierwszego dnia – i nie bój się podjąć trudnej rozmowy na temat hałasu, dostępu, ruchu, śmieci z wyprzedzeniem. Jeśli zrobisz to w ten sposób lokalni mieszkańcy na pewno będą chętnie pomagać. Nie zapomnij o tym, by wszystko było potwierdzone pisemną zgodą!
Pomoc innych
W ciągu pierwszych wydarzeń pewnie będziesz się starać robić wszystko sam – ale to może być czasochłonne i stresujące. Np. możesz skorzystać z pomocy lokalnego banku recyklingu gdzie ich wolontariusze pozbierają wszystko ręcznie po wydarzeniu, to uświadamia że zadania takie jak recykling najlepiej zostawić specjalistom.
Czas, czas i jeszcze raz czas
Dopóki nie uda Ci się obrócić imprezy w kwitnący interes, to będzie zapewne najbardziej czasochłonne dla ciebie zajęcie przez cały rok. Musi być więc hobby które lubisz. Upewnij się, że poświęciłeś czas na swoje wydarzenie i że cieszy cię to, co robisz. W innym przypadku będziesz się tylko męczyć – jak więc mógłbyś dać innym radosne wydarzenie, skoro sam byś się nim nie cieszył?