Senior zamieszkały w mniejszej miejscowości i cieszący się latami bezszkodowej jazdy to kierowca, który za OC i inne ubezpieczenia komunikacyjne płaci najmniej. Na przeciwległym biegunie znajdują się młodzi, mniej doświadczeni właściciele pojazdów, którzy muszą sięgnąć do kieszeni głębiej. Ile może kosztować ubezpieczenie dla młodych kierowców? Z czego wynikają różnice? Jak poradzić sobie z wyższą składką?
Ile młodzi kierowcy płacą za ubezpieczenie samochodu?
Cena ubezpieczenia komunikacyjnego zależy zawsze od kilku czynników. Wiek i doświadczenie kierowcy to tylko jedne z części składowych. Niestety, obok braku zniżek za bezszkodową jazdę, to właśnie one w znaczący sposób determinują wysokość składki za ubezpieczenie OC, a także pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne. Nierzadko młody kierowca, który rejestruje swój pierwszy samochód, musi zarezerwować na polisę nawet kilkakrotnie więcej gotówki, niż chociażby jego dziadek.
Dlaczego polisy dla młodych kierowców są droższe?
Zależność jest prosta – statystycznie to właśnie młodzi kierowcy, posiadający prawo jazdy od niedawna, najczęściej zostają sprawcami wypadków drogowych. Wśród przyczyn z pewnością można wymienić mniejsze doświadczenie za kierownicą i ewentualną skłonność do brawury, ale te czynniki schodzą na dalszy plan. Dla ubezpieczycieli liczy się wyłącznie twarda matematyka, a ta nie jest korzystna dla młodych kierowców.
Czy warto skorzystać ze współwłasności auta?
W polskich rodzinach dość popularnym rozwiązaniem jest współwłasność auta, na którą decydują się rodzice wraz z dziećmi. Składka ubezpieczeniowa jest wyliczana w oparciu o zniżki przysługujące starszemu i bardziej doświadczonemu za kierownicą właścicielowi, który bardzo często może poszczycić się maksymalnymi zniżkami za bezszkodową jazdę. Czy takie rozwiązanie stanowi złoty środek? Nie zawsze, bo jeśli jeden z kierowców spowoduje wypadek lub inne zdarzenie drogowe, na skutek którego konieczna będzie likwidacja szkody z ubezpieczenia, obaj właściciele stracą swoje zniżki. To pesymistyczny scenariusz, ale warto go rozważyć, dokonując rachunku zysków i strat.
Gdzie szukać najkorzystniejszych ofert?
Współwłasność pojazdu nie jest jedynym sposobem na to, by płacić za ubezpieczenia komunikacyjne jak najmniej. Osoby, które niedawno przeprowadziły się do większych miejscowości, powinny rozważyć zarejestrowanie pojazdu w miejscu pochodzenia, gdzie prawdopodobnie składka za ubezpieczenie będzie sporo niższa. Oszczędność przynosi opłacenie polisy z góry, ale warto też dodatkowo szukać promocji. Więcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych i sposobów na obniżenie składki można przeczytać pod adresem https://kioskpolis.pl/.
Warto pamiętać, że oferty ubezpieczeniowe znajdujące się na rynku są bardzo zróżnicowane pod względem ceny. Planując zakup auta lub wykupienie nowej polisy, dobrze jest przejrzeć dostępne promocje, aktualne rankingi ubezpieczeniowe, a przede wszystkim skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych. Jednym z bardziej popularnych kalkulatorów jest KioskPolis.pl, dostępny pod adresem https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/?stepKey=1-model.
Młodzi kierowcy nie stoją w uprzywilejowanej pozycji, kupując ubezpieczenia komunikacyjne. Nie znaczy to jednak, że są zmuszeni za nie przepłacać!