Dla firm przemysłowych, które chcą zakupić system uzdatniania wody surowej dla swojego zakładu, jedną z pierwszych rzeczy, które chcą wiedzieć, jest to „ile kosztuje system uzdatniania wody surowej?” Jak można się domyślić, odpowiedź na to pytanie może o wiele bardziej złożona niż się wydaje i wiąże się z kilkoma czynnikami, które decydują o wyborze odpowiednich opcji, dostosowanych do potrzeb zakładu.
Co zawiera podstawowy system uzdatniania wody surowej?
Podstawowy system uzdatniania wody surowej zazwyczaj zawiera:
- pewien rodzaj filtrowania niezbędnego do osiadania większych ciał stałych
- wsad chemiczny ułatwiający flokulację lub koagulację jakichkolwiek zawieszonych ciał stałych
- specyficzną odmianę filtracji w celu usunięcia mniejszych cząstek
- w zależności od wymagany poziom zautomatyzowanej operacji, rodzaj panelu sterowania.
W zależności od potrzeb klienta te standardowe komponenty są zazwyczaj wystarczające, jednak jeśli zakład wymaga systemu, który zapewnia nieco większe dostosowanie, mogą istnieć pewne funkcje lub technologie, które trzeba będzie dodać i nierzadko mądrym rozwiązaniem jest zlecić uściślenie tego tematu firmom zewnętrznym jak SajTom badania i projekty naukowe bowiem ich doświadczenie i wiedza mogą okazać się kluczowe dla ostatecznego określenia potrzeb i podjęcia decyzji co do wyboru systemu.
Główne czynniki kosztów systemu
W sumie istnieją trzy główne czynniki, które wpływają na koszt systemu oczyszczania wody surowej:
1. Jakość. Jaka jest jakość źródła wody surowej i jakie są wymagania czystości uzdatnianej wody?
2. Ilość. Jaka ilość wody jest potrzebna do przetworzenia dziennie i jak szybko?
3. Żywotność. Jak długo zamierzasz stosować wybrany system? Pięć lat? Trzydzieści?
Jeśli potrafisz odpowiedzieć na te pytania, pomoże ci to określić, jakie mogą być Twoje potrzeby i tym samym pomoże Ci to lepiej zrozumieć budżet, na który możesz sobie pozwolić.
Przeanalizujmy bardziej szczegółowo te trzy główne czynniki i zastanówmy się, jak mogą one wpływać na ostateczną cenę systemu.
Jakość źródła wody i sprzętu potrzebnego do jej
Jednym z największych czynników decydujących o koszcie systemu uzdatniania wody surowej jest sprzęt, który trafi do rzeczywistego składu systemu. Czy użyjesz miejskiego źródła wody? Czy czerpiesz ze studni? Czy będziesz pozyskiwać z morza, rzeki lub jeziora? Złożoność systemu uzdatniania wody źródłowej w stosunku do pożądanej jakości uzdatnionej wody dużo zadecyduje o rodzaju systemu, którego potrzebujesz.
Na przykład, jeśli chodzi o brudną wodę z jeziora w dużej ilości, która ma być uzdatniana do poziomu czystości odpowiedniej do picia, system może wymagać sprzętu, który obsługuje klarowanie w celu usunięcia większych osadów, chlorowania w celu dezynfekcji wody wystarczającej do picia, i filtracji w celu usunięcia wszystkich drobniejszych cząstek. Czasem jest też potrzebna fotokataliza, w zależności od szczegółów potrzebnego systemu i dodatkowych funkcji.
Innym przykładem jest zakład przemysłowy, który musi zasilać wieżę chłodniczą. Zakład nie szuka wody źródłowej do uzdatniania, ale potrzebuje usunąć wszystkie większe cząstki i zawieszone ciała stałe. System taki może wymagać kilku trwałych sit i zbiornika do przechowywania, a takie wyposażenie systemu uzdatniania wody surowej też nie jest najtańsze i jego wycena rządzi się własnymi prawami.
Natężenia przepływu w stosunku do kosztów kapitałowych systemu
Zasadniczo, jeśli zakład pracuje konsekwentnie przy niższym natężeniu przepływu, zazwyczaj zwraca się uwagę na niższy koszt kapitału dla systemu uzdatniania wody surowej. Jeśli Twój zakład generalnie pracuje z większym przepływem w krótszym czasie, twój koszt kapitałowy jest zazwyczaj wyższy dla sprzętu. Natężenia przepływu są zawsze uwzględniane w kosztach systemu uzdatniania wody surowej, więc upewnij się, że zmierzysz to tak efektywnie, jak to możliwe przed złożeniem wniosku o wycenę, aby uzyskać dokładny kosztorys dla swojego systemu. Zawsze w tym mogą Ci pomóc specjaliści, o których była już mowa powyżej.
Początkowy projekt i oczekiwana żywotność zakładu
Kolejną rzeczą do rozważenia przy zakupie systemu uzdatniania wody surowej jest oczekiwana żywotność instalacji. Czy okres użytkowania będzie wynosił pięć lat? A może dwadzieścia czy trzydzieści? Należy to wziąć pod uwagę, ponieważ zapewni to, że system jest skonstruowany z myślą o właściwych materiałach. Może to pomóc w zmniejszeniu dalszych kosztów i zmian w realizacji planowanego projektu.
Na przykład, jeśli zarządzasz firmą, która kupuje system uzdatniania wody surowej wykorzystywany do pracy tymczasowej, system zbudowany z PCV i elementów ruchomych może być lepszym rozwiązaniem niż coś, co:
- jest zbudowane na stałe z solidniejszych materiałów
- ma posłużyć przez wiele lat
W przypadku instalacji wykonanej z bardziej surowych materiałów, takich jak wykładziny gumowe i orurowanie ze stali nierdzewnej, koszty projektu będą początkowo wyższe, ale materiały będą przewyższać zużycie, które można zobaczyć po pewnym czasie w systemie z PVC. System PVC niższej klasy może kosztować dużo mniej, w zależności od specyfiki projektu i natężenia przepływu, podczas gdy system wyższej klasy, zbudowany na nieco dłużej, jest inwestycją większą, jednak w związku z tym, iż dłużej posłuży, również bardziej długoterminową co również należy wziąć pod uwagę.
Inne ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wycenie systemu uzdatniania wody surowej? Najważniejsze jest planowanie z wyprzedzeniem!
Pierwszym działaniem, które należy podjąć podczas planowania systemu uzdatniania wody surowej, jest opracowanie koncepcji, projektów i wymogów regulacyjnych dla projektu. Koszt inżynierii dla tego typu projektu może zazwyczaj wynosić 10–15% kosztów całego projektu. Koszt ten jest zwykle wprowadzany stopniowo w trakcie realizacji projektu, przy czym większość inwestycji jest przydzielana na ogólny układ obiektu, projekt mechaniczny, elektryczny i cywilny.
Jeśli interesuje Cię temat uzdatniania wody koniecznie poszerz swoją wiedzę o kwestie, które obejmuje proces znany jako Fotokataliza SajTom .