Wentylacja domu jest ogromnie ważnym aspektem, nie tylko w kwestii komfortu domowników, ale również ograniczenia powstawania i negatywnych skutków wilgoci.
Każdy z nas, dużo lepiej czuje się w pomieszczeniu, gdzie otwierane są okna, przez co powietrze w domu jest mieszane, posiada dużo lepsze właściwości, panuje również inna temperatura, co w prosty sposób przekłada się na samopoczucie domowników.
Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy okna plastikowe nie były tak popularne, problem z filtracją w pomieszczeniach niemal nie istniał. Nieszczelności występujące w oknach lub drzwiach, zamontowanych w domach sprawiały, że świeższe powietrze ciągle dostawało się do środka, mieszając się często z suchym i ciepłym powietrzem ze środka domu. Jednak wraz z rozwojem technologii, zarówno drzwi, jak i okna stały się coraz szczelniejsze, zaczęto również stosować uszczelki, które dodatkowo zaizolowany dom. W związku z tym coraz częściej pojawiało się zjawisko zaparowanych szyb okiennych, jak również rosnącej wilgoci w pomieszczeniach co często skutkowało pojawieniem się grzyba na ścianie.
Okno z nawiewnikiem
Producenci okien zaczęli szukać rozwiązań, które mimo zapewnienia izolacji cieplnej, zapewniłoby wymianę powietrza. Pierwszym z rozwiązań, które zostało użyte, na szerszą skalę była mikrowentylacja na ramach okiennych. Jednak jej efektywność, jak również konieczność wykorzystywania czynnika ludzkiego, do ich efektywnego użycia sprawił, że rozwiązanie nie stało się popularne.
Ogromnym przełomem okazały się nawiewniki okienne. Które nawet przy najbardziej, szczelnym oknem pozwoliły na prawidłową wentylację pomieszczenia. Nawiewniki do okien to dodatkowe urządzenia, zalecane do montażu przy nowoczesnych oknach, szczególnie tych wykonanych z plastiku, które charakteryzują się ogromną izolacją. Podczas rozmowy z pracownikami firmy Brevis, lidera w produkcji i sprzedaży nawiewników okiennych, udało nam się potwierdzić ogromny wzrost zainteresowania nawiewnikami do zarówno do okien drewnianych, jak i plastikowych.
Istnieje kilka rodzajów nawiewników stosowanych w oknach, jedne wymagają ingerencji człowieka, inne są w pełni automatyczne . Nowoczesne modele nawiewników wyposażone mogą być w filtry antysmogowe czy akustyczne.
Nawietrzaki okienne
Czym są nawietrzniki w oknach? To inna nazwa stosowana zamiennie do nawiewnika okiennego. Szukając odpowiedniej wentylacji dla swojego domu, możesz spotkać się z obiema nazwami używanymi wymiennie. Nazwa ta pochodzi od głównego zadania urządzenia, czyli stopniowego doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczenia.
Wentylacja mechaniczna a nawiewniki okienne
W budynkach, w których stworzona jest wentylacja mechaniczna i funkcjonuje w prawidłowy sposób, nie ma konieczności montażu nawiewnika w oknie. Ilość świeżego powietrza powinna być wystarczająca, pod warunkiem, że instalacja jest dobrze zaprojektowana i sprawna. Jeśli nie wiemy, czy wentylacja mechaniczna jest odpowiednio skonstruowana, warto sprawdzić objawy, które temu zaprzeczają.
Zaparowane okna lub zauważalna wilgoć na ścianach, szczególnie w górnych rogach przy suficie może powodować pojawienie się grzyba. Jest to szczególnie groźne dla osób starszych, u których występują problemy z drogami oddechowymi, jak również dzieci i niemowląt.
Jeśli zauważysz takie objawy, to koniecznie jak najszybciej zainteresuj się montażem nawiewników w oknach.
Rodzaje nawiewników okiennych
Istnieje kilka rodzajów nawiewników do okien, a ich działanie uzależnione jest od tego, jak zostały zaprojektowane. Część z nich wymaga ustawiania ręcznego przez domowników, a część działa samoczynnie na podstawie różnic ciśnienia czy wilgotności.
Nawiewnik z regulacją ręczną
W przypadku tych zewnętrznych urządzeń montowanych na oknie, powietrze doprowadzane jest do pomieszczeń poprzez przesłonę, która wcześniej musi być ustawiona na jednym z kilku stopni regulacji. Wykorzystywana jest do tego przepustnica, która może być regulowana lub całkowicie, zamknięta. W tym przypadku ilość powietrza zależna jest od indywidualnych ustawień. Użytkownicy nawiewników jednak są najsłabszym ogniwem w ich działaniu. Decydując się na zmniejszenie dopływu powietrza w zimie, chcą podnieść temperaturę powietrza, ale to właśnie wtedy dochodzi najczęściej do powstawania wilgoci na ścianach, czy gorszego samopoczucia domowników.
Nawiewniki automatyczne
Po zamontowaniu i pierwszej regulacji nawiewników, nie będą potrzebowały dodatkowej ingerencji ludzkiej w czasie ich użytkowania. Zamocowane na oknie będą działać, cały czas. Zapewnia to stały dopływ świeżego powietrza, regulowany za pomocą wilgotności czy ciśnienia. Nie jest to zależne od czynnika ludzkiego, dlatego jest to doskonały sposób na wentylację domu. Tylko i wyłącznie czynniki atmosferyczne wpływają na sposób działania nawiewników montowanych w oknach.
Nawiewniki z regulacją ciśnieniową
Jest to jedno z najczęstszych rozwiązań wykorzystywanych w nawiewniku okiennym. Ich działanie uzależnione jest od różnicy ciśnień w pomieszczeniu a ty panujących na zewnątrz. Ilość powietrza z zewnątrz zależna jest od ich różnicy, jednak są one wyposażone w zabezpieczające np. dostawaniu się powietrza wskutek intensywnego wiatru. Użytkownicy mają możliwość ręcznego zmniejszenia dopływu powietrza, jednak nie mogą całkowicie zablokować przepływu powietrza. W zależności od tego, jaki system został wykorzystany, przegroda zamontowana na oknie, którą dostaje się powietrze, może zamykać się natychmiast po uzyskaniu odpowiedniego ciśnienia w pomieszczeniu, lub może to odbywać się stopniowo. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. O ich zaletach można przekonać się zimą, gdy nie pozwalają na nadmierny dopływ powietrza, a co się z tym wiąże, nie wyziębiają mieszkania, co mogłoby powodować zwiększenie kosztów związanych z ogrzewaniem.
Nawiewnik higrosterowany
Higrometr umieszczony w urządzeniu wentylacyjnym w oknie, odpowiada za doprowadzenie świeżego powietrza na skutek zwiększenia się różnicy w wilgotności powietrza. Urządzenie zwiększa ilość powietrza dostarczanego do pomieszczenia przy dużej wilgotności. Gdy wilgotność spada, urządzenie zmniejsza dostęp powietrza.
Urządzenie do działania nie potrzebuje, ingerencji człowieka. Higrometr do działania nie potrzebuje żadnego źródła zasilania, więc nie ma konieczności wymiany baterii.
Montaż urządzeń
Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie nawiewników w domu, to polecamy skorzystanie z profesjonalnych firm. Również producenci sprzętu posiadają swoje ekipy montażowe. Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej usługi? Ponieważ montaż urządzenia w istniejących już oknach, jest skomplikowana i powinna być przeprowadzone w sposób dokładny i zgodny z wytycznymi producenta.
W przypadku okien wykonanych z PVC najczęściej nawiewniki montuje się na górze okna w przyldze okiennej. Ma to za zadanie wymianę cieplejszego i wilgotniejszego powietrza gromadzącego się pod sufitem, bez większej ingerencji w temperaturę panującą w pomieszczeniu.
W przypadku okien wykonanych z drewna otwory montażowe są frezowane wyłącznie na jednym z elementów okna np. ościeżnicy. Czas potrzebny na zainstalowane jednego urządzenia, przez profesjonalną firmę, to około 30 min
Ile kosztują nawiewniki okienne
Cena nawiewników jest zależna od sposobu ich działania, jak również od tego, czy są one wyposażone w dodatkowe filtry (najczęściej antysmogowe), czy akustyczne niwelujące dostawanie się hałasu z zewnątrz.
Ceny podstawowych modeli zaczynają się od około 50 złotych, droższe modele higrosterowane mogą kosztować około 130 złotych. Przy większej ilości okien, które mają być wyposażone w nawiewniki okienne, polecamy skontaktowanie się z producentem. Kupując bezpośrednio u niego, uda się uzyskać najlepszą cenę, jak również można otrzymać kontakt do profesjonalnych monterów.