Strzelanie sportowe to dość popularne, choć i kosztowne hobby. Ale jest sposób, by zamienić taką pasję w dochodowy biznes – można po prostu założyć strzelnicę. Gdzie najlepiej to zrobić i o czym trzeba pamiętać?
Gdzie zlokalizować strzelnicę?
Nieważne czy chcemy otworzyć strzelnicę otwartą, czy też wewnątrz budynku – musimy zadbać o to, by było w niej wystarczająco dużo miejsca. W przypadku strzelnicy otwartej, w osi musimy mieć ok. 2 metry na każdą osobę, a jeśli chodzi o długość – co najmniej 10 metrów. Warto też pomyśleć o miejscach parkingowych. Otwartej strzelnicy nie możemy zwykle otworzyć w pobliżu budynków mieszkalnych, gdyż poziom hałasu nie może przekraczać przyjętych norm. Musimy też pamiętać, że strzelnica musi być bezwzględnie zlokalizowana tak, aby po oddaniu strzału z odpowiedniej postawy, pocisk w żaden sposób nie mógł opuścić terenu strzelnicy. W praktyce oznacza to, że niełatwo jest otworzyć strzelnicę w okolicach jakiegoś dużego miasta. Jeśli nam więc na tym zależy, warto przemyśleć strzelnicę zamkniętą. Musimy mieć do tego jednak odpowiednio przystosowany lokal, a to zwykle oznacza bardzo duże koszty wynajmu i przystosowania takiego miejsca na potrzeby strzelnicy.
Jakie pozwolenia trzeba uzyskać?
Regulamin każdej nowej strzelnicy musi być zatwierdzony przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli jednak mamy uprawnienia, do prowadzenia strzelania (może je wydać na przykład Liga Obrony Kraju, Polski Związek Strzelectwa Sportowego czy Polski Związek Łowiecki) oraz prawo do użytkowania terenu, to lokalne władze nie mają podstaw, by takiego regulaminu nie zatwierdzić. Jeśli chodzi o samą broń taką jak wiatrówka Weihrauch HW 97K, oraz pistolety typu Air Soft Gun można użytkować i posiadać bez żadnego pozwolenia (ciekawe modele można nabyć na http://www.bunqer-militaria.pl/wiatrowka-weihrauch-hw-97k-opinie-cena-test/, na tymże blogu znajdziecie również opis i opinie o produktach z kategorii jaką są militaria) Testowanie takiej wiatrówki nie wymaga specjalnych zezwoleń. Warunkiem jest jedynie posiadanie dowodu osobistego. Warto więc pamiętać, że gdy już otworzymy strzelnicę, możemy na nią wpuścić tylko i wyłącznie osoby pełnoletnie. Każdy prowadzący strzelnicę jest też zobowiązany do prowadzenia książki rejestru pobytu – powinny znaleźć się tam takie dane, jak imię i nazwisko oraz godzinę wejścia i wyjścia. Jeśli na strzelnicy dopuszczamy strzelanie z ostrej broni, to w takiej książce powinny się też znajdować numery pozwolenia na broń odwiedzających.
Odpowiedzialność prowadzącego strzelnicę
Polskie przepisy mówią, że za wszelkie wypadki na strzelnicy odpowiedzialność bierze jej właściciel lub osoba prowadząca trening strzelecki. Choć prawo dopuszcza też odpowiedzialność osoby korzystającej ze strzelnicy, to tylko wtedy, gdy właściciel lub instruktor surowo przestrzega wszystkich zasad. Trzeba więc przenosić broń wyłącznie rozładowaną, a broń można obsługiwać wyłącznie z lufą skierowaną do dołu. Trzeba też ściśle kontrolować korzystających ze strzelnicy oraz informować ich o wszystkich zasadach. Jest to niezwykle ważne, bo nawet wiatrówki mogą być niebezpieczne dla użytkowników i otoczenia. Jednak z reguły te zasady są przestrzegane i wypadki należą do rzadkości. Osób, które chcą nauczyć się strzelać lub które pragną się w ten sposób zrelaksować jest coraz więcej, więc strzelnica może być świetnym biznesem. Jednak wymaga sporej uwagi i poświęcenia, więc najczęściej prowadzą ją osoby, dla których strzelanie jest autentyczną pasją.